Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Downy, muminki, męczennicy. Wizerunki osób z zespołem Downa w toczącym się konflikcie

17.11.2020
Autor: inf. pras.
transparent, na którym znajduje się Muminek, napis w postaci pięciu i trzech gwiazdek oraz czerwony piorun, symbol strajku kobiet

Teatr 21 i Centrum Sztuki Włączającej zapraszają na spotkanie pn. „Downy, muminki, męczennicy. Wizerunki osób z zespołem Downa w toczącym się konflikcie”. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w czwartek 19 listopada 2020 o godz. 19:00 na Facebooku Teatru 21.

Niepełnosprawność: cierpienie albo „zakładniczka”

Ostatnie wydarzenia, wywołane orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, ujawniły wiele napięć związanych zarówno ze statusem, jaki osobom z niepełnosprawnościami przysługuje w polskim społeczeństwie, jak również z protekcjonalnym, przedmiotowym traktowaniem osób z niepełnosprawnościami przez strony sporu politycznego oraz przez szeroko rozumiane środowisko polskich mediów. Od kilku tygodni w prasie ukazują się artykuły, reportaże i rozmowy umieszczające niepełnosprawność w dyskursie „nieludzkiego cierpienia” – stojące w kontrze do dobrostanu, czy produktywnego życia społecznego. Z drugiej strony odgórne, nieskonsultowane społecznie, biopolityczne zarządzanie rozrodczością, dążące do całkowitego odebrania kobietom prawa do decydowania o sobie, wykorzystuje niepełnosprawność jako „zakładniczkę” niezwykle użyteczną w retoryce władzy. 

Pierwszy raz od protestu w Sejmie w 2018 roku osoby z niepełnosprawnościami stały się znów na tak szeroką skalę bohaterami prasy, mediów społecznościowych, telewizji. Tym razem szczególną uwagą zyskały osoby z zespołem Downa, funkcjonujące jednak częściej jako „dzieci z zespołem Downa” niż dorośli, którzy mogą wypowiadać się na swój temat, co dziwi zważywszy, że rzecz dotyczy spraw życia i śmierci. 

Podczas rozmowy refleksji poddany zostanie język, narracje, strategie przedstawianie i manipulowanie niepełnosprawnością – ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawności intelektualnej w toczącym się sporze. Uczestnicy zastanowią się także nad strategiami emancypacji, wyrównywania praw, które nie dzielą ludzi ze względu na ich sprawność.

Spotkanie

Prowadzenie spotkania: 

Filip Pawlak – producent teatralny, polski ambasador międzynarodowego projektu Europe Beyond Access

Rozmówczynie:

  • Katarzyna Bierzanowska – autorka inicjatywy Pełnoprawna na rzecz równego traktowania osób z niepełnosprawnościami
  • Justyna Lipko-Konieczna – dramaturżka, edukatorka, członkini Zarządu Fundacji Teatr 21
  • Monika Krajewska – artystka i edukatorka, prywatnie mama Daniela Krajewskiego - aktora Teatru 21
  • Barbara Lityńska – poetka, aktorka Teatru 21
  • Magdalena Skaradzińska – socjolog, edukatorka, trenerka rozwoju osobistego; prywatnie mama Teresy Foks – aktorki Teatru 21

Rozmowa będzie tłumaczona symultanicznie na polski język migowy (PJM).

Aby być na bieżąco z informacjami dot. tego spotkania online, obserwuj wydarzenie na Facebooku.

Transmisja będzie dostępna na profilu Teatru 21 na Facebooku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas