Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy gminy dopłacą do ŚDS-ów?

20.11.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: gazetaprawna.pl, inf. własna
mały drewniany domek z czerwonym dachem stoi na kalkulatorze

Powiaty nie chcą dopłacać do środowiskowych domów samopomocy (ŚDS) dla osób z zaburzeniami psychicznymi, co wynika z nowelizacji przepisów ustawy o pomocy społecznej – donosi gazetaprawna.pl.

Związek Powiatów Polskich (ZPP) w trakcie konsultacji publicznych projektu nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1876) wniósł kilka uwag do proponowanych zmian. Jedna z nich dotyczy finansowania ŚDS-ów przez samorządy.

Placówki te prowadzone są przez gminy i powiaty jako zadanie zlecone przez administrację rządową. Oznacza to, że są one finansowane z budżetu państwa.

W proponowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zmianie chodzi o możliwość dofinansowania ŚDS-ów ze środków własnych gmin.

Przerzucanie odpowiedzialności?

ZPP w uwagach w ramach uzgodnień z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego proponuje, by wykreślić z ustawy art. 51c ust. 6.

„Prowadzenie ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej. Środki na finansowanie tego zadania powinny być w 100% zagwarantowane ze środków Budżetu Państwa. Nie można wyrazić zgody na finansowanie tego zadania przez, już obciążone, budżety samorządów. Państwo musi czuć odpowiedzialność finansową za zadania, które należą do jego zakresu, a nie przerzucać odpowiedzialność na samorządy. Ponadto, istnieje obawa, iż przepis ten z czasem przerodzi się w obowiązek a nie dobrowolność w dofinansowaniu ośrodków wsparcia dla osób niepełnosprawnych” – argumentuje ZPP.

Pełna treść uwag ZPP do nowelizacji ustawy o pomocy społecznej

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas