Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od 1 grudnia można więcej dorobić do renty

24.11.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
mężczyzna siedzi przy stole przy laptopie w maseczce na stole leży zeszyt i narzędzia o ścianę oparte deski

Od 1 grudnia 2020 r. do 28 lutego 2021 r. renciści i emeryci będą mogli dorobić do progu 3618,30 zł. To niewiele ponad 100 zł więcej niż w okresie od września do listopada 2020 r. 

Należy pamiętać, że limity nie obowiązują emerytów i rencistów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Limity nie dotyczą także pobierających rentę inwalidy wojennego lub rentę rodzinną po inwalidzie wojennym oraz rentę inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową i rent rodzinnych po tej osobie. Oni mogą dorabiać bez ograniczeń.

Limity zarobków rencistów i emerytów są ustalane na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które podaje Prezes GUS.

Zmniejszenie świadczenia (emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy) następuje, gdy przekroczy się 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a zawieszenie – po przekroczeniu 130 proc.

Z kolei renciście socjalnemu świadczenie zostanie zawieszone już po osiągnięciu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Limity dorabiania dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną.

Progi od 1 grudnia

Od 1 grudnia 2020 roku do 28 lutego 2021 roku kwota przychodu odpowiadająca:

 • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wyniesie 3618,30 zł brutto – zatem przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy;
 • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wyniesie 6719,70 zł brutto – przychody powyżej tej kwoty sprawią zawieszenie emerytury lub renty.

Emeryt i rencista ma obowiązek powiadomić ZUS o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego przychodu. Ma on także obowiązek do końca lutego każdego roku zawiadomić ZUS o łącznej kwocie dochodu osiągniętym w ubiegłym roku kalendarzowym.

Kwoty maksymalnego zmniejszenia

Jeżeli przychód osiągany przez świadczeniobiorcę przekroczy 70% przeciętnego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130% przeciętnego wynagrodzenia, emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy oraz renta rodzinna dla jednej osoby zostaną zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia (ustalaną przy kolejnych waloryzacjach), czyli od 1 marca 2020 r.:

 • 620,37 zł – emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
 • 465,31 zł – renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
 • 527,35 zł – renta rodzinna dla jednej osoby.

Zawieszone zostają emerytury i renty świadczeniobiorców, którzy osiągnęli przychód przekraczający 130% przeciętnego wynagrodzenia.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Brak limitu pełnosprawnych
  art
  28.11.2020, 14:05
  W firmach nawet państwowych z budżetu, zarobki pełnosprawnych bez limitu nawet jak 1mln, 1 mld miesięcznie na 100 etatach.
  odpowiedz na komentarz
 • pułapka rentowa
  Mm
  26.11.2020, 20:50
  A co z pułapką rentową? We wrześniu mieli nad tym się zastanawiać by znieść i chyba pomusl do kosza poszedł;(
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas