Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO: rodzice dzieci niepełnosprawnych pytają o dodatkowy zasiłek opiekuńczy

24.11.2020
Autor: bd, fot. pixabay.com
Źródło: www.rpo.gov.pl
ojciec odwrócony tyłem trzyma na ramieniu noworodka

Na infolinię Rzecznika Praw Obywatelskich spływają pytania dotyczące pomocy dla opiekunów dzieci i dorosłych osób z niepełnosprawnością podczas pandemii. 

„Matka 24-letniego syna z orzeczoną niepełnosprawnością otrzymuje świadczenie z ośrodka pomocy społecznej w wysokości 1800 zł. Syn ma nauczanie indywidualne w szkole. Matka pyta, czy otrzyma dodatkowo świadczenie opiekuńcze związane z zamknięciem szkoły syna” – to jedno z nich.

RPO odpowiada, że w tej sytuacji dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, gdyż matka nie jest osobą zatrudnioną. 

„Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 5 listopada 2020 r. (poz. 1961) przywrócono do 29 listopada zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze z powodu COVID-19, do których uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna. Ale zasiłek ten przysługuje tylko ubezbieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy, z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Jeśli więc opiekun nie został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, w celu sprawowania opieki, gdyż pracy tej nie świadczył, dodatkowe świadczenie opiekuńcze nie będzie mu przysługiwało. W dalszym ciągu będzie oczywiście pobierał dotychczasowe świadczenie” – przypomina RPO.

Dziecko uczy się zdalnie, drugie wymaga opieki z powodu niepełnosprawności

O inną sytuację pyta ojciec – czy może on pobierać zasiłek opiekuńczy w związku z nauką zdalną jednego z dzieci, gdy matka zajmuje się drugim dzieckiem z niepełnosprawnością i nie może jednocześnie nadzorować nauki pierwszego dziecka.

„Jeśli w okresie nauki zdalnej w domu jest członek rodziny, który mógłby zapewnić opiekę dziecku, to zasiłek opiekuńczy nie przysługuje. Kwestia oceny, czy ten członek rodziny jest w stanie zapewnić opiekę nad dzieckiem (np. z uwagi na sprawowanie opieki nad innym dzieckiem), jest zawsze rozstrzygana na podstawie konkretnego stanu faktycznego. Odmiennie uregulowana jest sytuacja rodziców sprawujących opiekę nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2. Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje w takim przypadku, nawet jeśli są inni członkowie rodziny, którzy mogliby zapewnić dziecku opiekę” – odpowiada RPO.

Więcej informacji na stronie RPO.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy doświadczasz przemocy z powodu niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas