Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Posłowie za nowym świadczeniem dla opiekunów

26.11.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
roześmiany chlopczyk na specjalnej huśtawce przypięty pasami obok specjalny wózek z którego się przesiadł na huśtawkę

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych zgłoszona przez sejmową Komisję ds. Petycji zakłada zrównanie kwoty świadczeń otrzymywanych przez opiekunów niepełnosprawnych dzieci pobierających rentę lub emeryturę z wysokością świadczenia pielęgnacyjnego.

Obecnie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje opiekunowi dziecka z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, jeśli zrezygnował z pracy z racji opieki nad nim. Obecnie jego kwota to 1830 zł netto. Waloryzowane jest ono 1 stycznia każdego roku, i od nowego roku w 2021 wyniesie ono 1971 zł.

Świadczenie nie przysługuje jednak, jeżeli osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

W praktyce osoby pobierające rentę czy emeryturę lub wcześniejszą emeryturę, na którą przeszły ze względu na konieczność opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem pobierają o wiele niższe świadczenia niż opiekunowie z prawem do świadczenia pielęgnacyjnego, choć ich sytuacja i obciążenie opieką jest takie samo. O sytuacji tzw. matek EWK wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu.

Więcej o świadczeniu pielęgnacyjnym w naszym poradniku. 

Nowe świadczenie w systemie

Dlatego posłowie z Komisji ds. Petycji proponują wprowadzenie nowego świadczenia w systemie – uzupełniającego świadczenia pielęgnacyjnego. Miałoby ono przysługiwać opiekunom niepełnosprawnych dzieci pobierającym emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Musieliby spełniać takie same warunki jak uprawnieni do świadczenia pielęgnacyjnego oraz dodatkowo osoba wymagająca opieki musiałaby mieszkać w jednym gospodarstwie domowym z opiekunem.

Kwota uzupełniającego świadczenia pielęgnacyjnego stanowiłaby różnicę pomiędzy obowiązującą stawką świadczenia pielęgnacyjnego a pobieranym przez danego opiekuna świadczeniem np. rentą czy emeryturą. Będzie to kwota wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych. Jak piszą posłowie w uzasadnieniu do ustawy, dla dużej grupy opiekunów podwyżka mogłaby wynieść ok. 630 zł.

Grono uprawnionych

Oszacowano, że z uzupełniającego świadczenia pielęgnacyjnego mogłoby skorzystać ok. 33,5 tys. osób. Roczny koszt tego świadczenia wyniósłby 202,6 mln zł. Ustawa miałaby wejść w życie 1 marca 2021 r. 

Mariusz Jedynak, członek Zarządu ZUS, poinformował Kancelarię Sejmu, że ZUS nie wnosi uwag do projektu ustawy. 

Zgłosił je natomiast Związek Powiatów Polskich (ZPP).

Powiaty za uproszczeniem systemu

„Wprowadzenie kolejnego świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych jeszcze bardziej skomplikuje, i tak już bardzo skomplikowany, istniejący system wsparcia” – podkreśla prezes Zarządu ZPP. 

W jego opinii istnieje prostsze rozwiązanie, niż wprowadzanie czwartego do już trzech istniejących w systemie świadczeń dla opiekunów (świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna). Chodzi o wprowadzenie zapisu do ustawy, zgodnie z którym w przypadku zbiegu uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego z emeryturą lub rentą i przy spełnianiu przesłanek określonych w przepisie, opiekunowi przysługuje wyższe świadczenie, z zastrzeżeniem prawa zachowania dodatków do emerytur i rent (trzynasta emerytura, ryczałt energetyczny, itd.), które nadal wypłacać będą organy emerytalno-rentowe.

W opinii ZPP prościej byłoby wprowadzić jedno świadczenie pielęgnacyjne dla wszystkich uprawnionych. ZPP proponuje także, by zrezygnować w nowelizacji z wymogu zamieszkiwania opiekuna i dziecka z niepełnosprawnością w jednym gospodarstwie domowym.

Z projektem i uwagami do niego można zapoznać się na stronie Sejmu

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • a co z opieką dorosłych niepełnosprawnych
  niepełnosprawna
  29.11.2020, 11:11
  dlaczego w naszym kraju na nic nie mogą liczyć opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych. Często ten dorosły niepełnosprawny wymaga większej opieki niż dorosłe "dziecko niepełnosprawne". Jednakową opiekę powinni mieć wszyscy potrzebujący niepełnosprawni i to niezależnie, kiedy powstała niepełnosprawność. W chwili obecnej są to przepisy chorego państwa
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenie pielęgnacyjne
  Hala
  28.11.2020, 14:53
  Jest bardzo proste rozwiązanie , świadczenie pielęgnacyjne powinna otrzymać osoba, która wymaga opieki osoby drugiej i nie jest ważne kto się opiekuje byle ta opieka była sprawowana. Jak rodzic żyje otrzymuje świadczenie a po śmierci ON zostaje z problemem.
  odpowiedz na komentarz
 • a co z O/N starszymi?
  bk
  27.11.2020, 18:42
  opiekunem zazwyczaj bywa zona lub,maz i posiadaja nizsze wynagrodzenie
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek dla opiekuna
  Ona
  27.11.2020, 11:29
  Wszyscy dostają podwyżki tylko nie opiekunowie dorosłych osób mimo wyroku TK, chory kraj.
  odpowiedz na komentarz
 • A może tak:
  on
  26.11.2020, 21:54
  Jest jeszcze prostsze rozwiązanie: wykreślić z ustawy emeryturę/rente itp, dokładnie tak samo jak po wyroku TK wykreślono rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy.. Można dodać że w przypadku zbiegu prawa do świadczeń ich suma nie może przekroczyć jakieś tak kwoty np średniej krajowej..
  odpowiedz na komentarz
 • zbulwersowana opinią ZPP
  Oiekun Petycji na EWK i ENP
  26.11.2020, 21:40
  A kto Panu Dariuszowi Samoleńczuk zabrania złożyć petycję dla opiekunów, których sam uważa za najbardziej potrzebujących. Po przeczytaniu tej opinii to mam wątpliwości czy opiekunowie na ENP i EWK otrzymają świadczenie uzupełniające. Życzliwy Dariusz Salomończyk już ogarnął nasz temat. Złożyć petycję i wykazać się pomocą dla tych najstarszych opiekunów to dla tego Pana za wysokie góry. Wejść w gotowe i krytykować to już ok.
  odpowiedz na komentarz
 • Warto wziąć po uwagę
  Maria
  26.11.2020, 18:35
  Kiedy zaczniecie mówić o odprowadzaniu składek emerytalnych przez cały czas opieki nad ON lub zaliczycie Świadczenie pielęgnacyjne do lat pracy .
  odpowiedz na komentarz
 • Do pracy!
  Olo
  26.11.2020, 17:16
  Ha ha, to za co ktoś pobierać będzie świadczenie , jeśli podopieczny będzie mieszkał osobno? Jaka to opieka? Druga sprawa, to pozabierać świadczenia matkom, których podopieczni przebywają w szkołach, przedszkolach, internatach i innych instytucjach. Jaka to opieka, do pracy marsz!
  odpowiedz na komentarz
 • Kolejna bezsensowna proteza prawa zamiast obiecywanego podejścia systemowego.
  gg
  26.11.2020, 16:28
  "ZPP proponuje także, by zrezygnować w nowelizacji z wymogu zamieszkiwania opiekuna i dziecka z niepełnosprawnością w jednym gospodarstwie domowym." A w jaki sposób ma być w takim razie realizowana 24-godzinna opieka nad dzieckiem, które ponoć wymaga nieustannie pomocy? Przecież świadczenie przeznaczone jest dla tych, którzy nie mogą samodzielnie funkcjonować. Z tym założeniem ZPP okazuje się, że dziecko jest samodzielne, np. studiuje w innym mieście, a mamusia pobiera świadczenie choć dziecku w codzienności nie pomaga Zresztą takie sytuacje są i teraz. Czy to sprawiedliwe wobec osób niesamodzielnych dorosłych, którymi muszą opiekować się bliscy 24h/dobę ich bliscy bez żadnego wsparcia. Tylko zmiana orzecznictwa, potraktowanie podmiotowo i przypisanie świadczenia do niesamodzielnego ON może uzdrowić sytuację, a nie tworzenie kolejnych protez prawa doraźnie, gdzie brak nadal sprawiedliwości.
  odpowiedz na komentarz
 • SP
  osoba
  26.11.2020, 16:20
  Gdyby nie pan TUSK to opiekunowie dzieci niepelnosprawnych też mieliby całe nic,dzięki panu Tuskowi za to, ile teraz wynosi SP.
  odpowiedz na komentarz
 • Opiekun
  MARZENA
  26.11.2020, 12:41
  Kiedy PIS wykona wyrok TK, opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych 620zl.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas