Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

27.11.2020
Autor: Redakcja, fot. archiwum redakcji (1), pexels.com (2), pixabay.com (3), Marta Kuśmierz/ADHD FILMS (4,5,6), inf. pras (7)
siedem zdjęć, m.in.: aktywny symbol niepełnosprawności, panel dyskusyjny na wielkiej gali integracji, Paweł Domagała, chłopak i dziewczyna, statuetki Człowieka bez barier

Raport Szlachetnej Paczki o biedzie, czyli co jest nieszczęściem; W pandemii z nadzieją. Za nami 25. Wielka Gala Integracji; Posłowie za nowym świadczeniem dla opiekunów; Walczmy o miejsca pracy! Zgłoś się do naszej listy; Już 3 grudnia oglądaj online Galę „Człowiek bez barier 2020” – na żywo prosto z Zamku Królewskiego! Więcej newsów w podsumowaniu ostatniego tygodnia listopada znajdziesz na portalu Niepelnosprawni.pl.

Polecamy

Raport Szlachetnej Paczki o biedzie, czyli co jest nieszczęściem

Stowarzyszenie Wiosna, odpowiedzialne za akcję Szlachetnej Paczki, przygotowało „Raport o biedzie 2020. Siedem nieszczęść”. Wśród kilku wymienionych nieszczęść znalazł się temat niepełnosprawności. Pytanie tylko, czy niepełnosprawność faktycznie jest nieszczęściem? Zapraszamy do dyskusji. 

W pandemii z nadzieją. Za nami 25. Wielka Gala Integracji

Pandemia sprawiła, że jubileuszowa 25. Wielka Gala Integracji była inna niż wszystkie dotychczasowe. Odbyła się bez udziału publiczności, jednak transmisję z Teatru Nowego w Warszawie można było 20 listopada 2020 r. śledzić on-line na żywo na portalu Niepelnosprawni.pl i kanale IntegracjaTV na YouTube. 

Wydarzenia

Posłowie za nowym świadczeniem dla opiekunów

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych zgłoszona przez sejmową Komisję ds. Petycji zakłada zrównanie kwoty świadczeń otrzymywanych przez opiekunów dzieci z niepełnosprawnością, pobierających rentę lub emeryturę z wysokością świadczenia pielęgnacyjnego. 

Minister Paweł Wdówik dementuje informacje o planach niekorzystnych zmian dot. świadczenia pielęgnacyjnego

W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, zgodnie z którymi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej miałoby pracować nad niekorzystnymi zmianami dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością. Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, dementuje te doniesienia. Poniżej publikujemy oświadczenie ministra w całości, które zostało zamieszczone przez niego także na Facebooku. 

Praca

Walczmy o miejsca pracy! Zgłoś się do naszej listy

Prowadzą restauracje i kawiarnie, produkują piwo, a nawet organizują wystawy sztuki nowoczesnej. Przedsiębiorstwa społeczne zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami znajdują się z powodu pandemii w dramatycznej sytuacji. Jak je wspierać? 

Od 1 grudnia można więcej dorobić do renty

Od 1 grudnia 2020 r. do 28 lutego 2021 r. renciści i emeryci będą mogli dorobić do progu 3618,30 zł. To niewiele, bo ponad 100 zł więcej niż w okresie od września do listopada 2020 r.  

Nasze działania

Już 3 grudnia oglądaj online Galę „Człowiek bez barier 2020” – na żywo prosto z Zamku Królewskiego!

W czwartek, 3 grudnia, niedługo po godz. 15:00, poznamy „Człowieka bez barier 2020”! Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w Zamku Królewskim w Warszawie. Transmisja online będzie dostępna na portalu Niepelnosprawni.pl. Zapraszamy! 

Wielka Gala Integracji w obiektywie

25. Wielka Gala Integracji odbyła się w piątek, 20 listopada, w Teatrze Nowym w Warszawie. Obejrzyj kilkanaście zdjęć z tego wydarzenia, podczas którego pierwszy raz w historii Integracji spotkaliśmy się jedynie przez Internet. 

Paweł Domagała: liczy się szczerość!

Paweł Domagała zdobył serca tysięcy fanów jako aktor i jako piosenkarz. W rozmowie z nami opowiada o swoich występach z artystami z niepełnosprawnością, ale i zagłębia się w świat sztuki filmowej w kontekście aktorów z niepełnosprawnością. 

Kultura

Wirtualna wystawa Dobry Wzór 2020 już dostępna!

29 października 2020 r. poznaliśmy laureatów 27. edycji konkursu Dobry Wzór na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku.  

I Ty możesz być artystą

Sztuka może człowieka uratować. Kontakt z nią i tworzenie są tak samo ważne. I tak samo możliwe. 

Jak się robi przegląd teatralny online? Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku za nami

Spot festiwalowy miał niemal 50 000 wyświetleń, każdą z odsłon 30. Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku oglądało od kilkudziesięciu do ponad setki osób. Uczestnicy cieszyli się razem, bili brawo, komentowali, wysyłali tysiące serduszek i lajków, a nawet na wideokonferencjach tańczyli i świętowali wraz z tortem. Choć w sieci ciężko to oszacować, udział zadeklarowało ponad 600 osób. 

Sport

#Guttmanny2020 już 1 grudnia! Oglądaj wydarzenie przez Internet

Polski Komitet Paraolimpijski zaprasza na oglądanie transmisji online Finału 2. Plebiscytu Sportowca 2020 roku w dn. 1 grudnia o godz. 19.00. Dowiedz się więcej! 

Edukacja włączająca. 5 prostych zasad na WF

Dzieci z niepełnosprawnościami zamiast uczestniczyć w lekcjach WF, często są przez nauczycieli wysyłane na rehabilitację. Kiedy ich rówieśnicy biorą udział w sportowej zabawie, one patrzą z boku. A wystarczy trzymać się pięciu prostych zasad, żeby dostosować zajęcia do potrzeb wszystkich uczniów! Opowiada o tym Barbara Ragankiewicz, fizjoterapeutka i rehabilitantka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami. 

Relacje

Bez tabu o związku z perspektywy mężczyzny z niepełnosprawnością

Artur Świercz, aktywista, radny powiatu pruszkowskiego i bloger z niepełnosprawnością, prowadzący stronę Barierołamacz na Facebooku, w wywiadzie prowadzonym w ramach cyklu #wyłączamytabu #włączamywiedzę opowiedział o byciu w związku z perspektywy osoby z niepełnosprawnością. Rozmowa została opublikowana na kanale YouTube Fundacji Avalon. Wywiad zrealizowano w ramach projektu Sekson, poświęconego seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnościami. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas