Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta socjalna a pobyt za granicą

25.02.2021
Autor: M.

Pobieram rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny, wyjechałam za granicę i podjęłam tam pracę, co teraz muszę zrobić? Jak zatrzymac te świadczenia, czy zwrócić?

Szanowna Pani,

do 18 września 2014 r. ustawa z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej, stanowiła iż prawo do renty socjalnej przysługuje m.in. osobom posiadającym obywatelstwo polskie, zamieszkującym i przebywającym na terytorium Polski. Uzależniała ona więc przyznanie i realizację prawa do renty socjalnej od wymogu przebywania na terytorium Polski. Zmiana przepisów nastąpiła pod wpływem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2013 r., sygnatura akt: P 11/12. TK uznał, iż warunek zamieszkiwania na terytorium Polski jest wystarczającym przejawem integracji z państwem i społeczeństwem polskim, zaś dodatkowy wymóg faktycznego przebywania na terytorium Polski, jest nadmierny i nieproporcjonalny ze względu na zasadę solidaryzmu społecznego.

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż osoby, które czasowo nie przebywają na terenie Polski, maja prawo do pobierania renty socjalnej.

Zgodnie z art. 25 kodeksu cywilnego, miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

W oparciu o powyższe informacje, można uznać, że jeśli rencista socjalny wyjeżdża za granicę celem np. leczenia, podjęcia studiów, pracy wakacyjnej, to jego pobyt za granicą ma charakter tymczasowy, a miejsce zamieszkania jest w Polsce i wówczas renta socjalna powinna być wypłacana. Podjęcie zatrudnienia za granicą i przebywanie tam przez kilka lat wskazuje z kolei, że ośrodek życia rencisty socjalnego jest poza Polską i w związku z tym renta mu nie przysługuje. Poza wszystkim, renciści socjalni zobowiązani są do informowania ZUS o osiąganiu dochodów; osiąganie pewnego progu dochodów skutkuje bowiem zawieszeniem renty. Oznaczać to może konieczność zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, z odsetkami. Powinna Pani skontaktować się z tą instytucją, która przekazuje Pani świadczenie. W Pani liście brakuje istotnych informacji, by formułować jednoznaczną odpowiedź, wiele zależy od okoliczności.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas