Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Debata 3 grudnia: jak osoby z niepełnosprawnością są reprezentowane na scenach?

30.11.2020
Autor: inf. prasowa
mężczyzna z mikrofonem na scenie w tle inny z gitarą po lewej siedzi publiczność napis europe beyond access scena dla wszystkich niepełnosprawność i radykalna estetyka  3 grudnia 19.00 online

Rok temu Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych był także dniem inauguracji platformy British Council zatytułowanej Sztuka i Niepełnosprawność. W tym roku 3 grudnia 2020 r. British Council zaprasza na transmisję online debaty na temat tego, jak osoby z niepełnosprawnością są reprezentowane na scenach. 

Artyści z niepełnosprawnością tworzą dziś jedne z najbardziej eksperymentalnych, innowacyjnych, awangardowych i odważnych teatrów, również tanecznych. Wciąż jednak istnieją bariery, które uniemożliwiają im dostęp do scen i obiektów głównego nurtu, utrudniają równoprawne dzielenie się własną twórczością i zdobycie należytego uznania za swoją cenną kreatywną pracę.

Normatywność na scenie?

W dyskusji przyjrzymy się, jak niepełnosprawność łączy się z nurtem awangardy, w jaki sposób artyści przełamują konwencje, a także dlaczego należy kwestionować pojęcie normatywności na scenie. Wyjątkowy panel dyskusyjny stworzyli przedstawiciele świata teatru, tańca, sztuki, mediów a także krytycy i kuratorzy. Wspólnie odkrywają radykalną estetykę prac tworzonych przez i z osobami z niepełnosprawnością, a także wartość, jaką te prace prezentują.

Dyskusję poprowadzi Grzegorze Reske, współpracownik East European Performing Arts Platform, a gośćmi panelu będą:

  • Tatiana Cholewa, tancerka i choreografka
  • Anna Królica, dziennikarka, historyczka i kuratorka tańca
  • Filip Pawlak, producent filmowy i teatralny, ambasador projektu Europe Beyond Access w Polsce i współautor raportu Artyści z niepełnosprawnością w głównym nurcie kultury i sztuki.

Scena dla wszystkich

Scena dla wszystkich: niepełnosprawność i radykalna estetyka – wydarzenie online.

Transmisja będzie w języku polskim, opatrzona polskimi napisami oraz tłumaczona na polski język migowy (tłumaczenie: Anna Borycka), przy współpracy z Fundacją Kultury bez Barier.

Debatę będzie można obejrzeć w Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnością, 3 grudnia 2020 r. o godzinie 19.00 na Facebooku Europe Beyond Access oraz British Council Polska.

O British Council

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Realizujemy nasze działania na sześciu kontynentach i w ponad 100 krajach, codziennie tworząc nowe międzynarodowe możliwości. W Polsce British Council działa od ponad 80 lat, realizując swoją misję na wielu polach poprzez edukację, promowanie brytyjskiej kultury, realizowanie projektów społecznych, zapewnianie dostępu do egzaminów językowych i nauczanie języka angielskiego.

O Europe Beyond Access

Europe Beyond Access to międzynarodowa sieć angażująca i prezentująca twórczość artystów z niepełnosprawnością w dziedzinie współczesnego teatru i tańca. Kluczowe cele programu to:

  • wspieranie innowacji artystycznych wśród artystów z niepełnosprawnością w Europie;
  • zrewolucjonizowanie programowania sztuk performatywnych w Europie poprzez prezentowanie prac tworzonych przez światowej klasy artystów z niepełnosprawnością oraz stworzenie sieci doświadczonych dyrektorów artystycznych zainteresowanych prezentowaniem tych artystów oraz zamawianiem u nich prac;
  • zwiększenie zainteresowania pracami artystów z niepełnosprawnością;
  • tworzenie możliwie najlepszych warunków pozwalających na pozyskiwanie, rozwijanie, produkowanie i prezentowanie prac artystów z niepełnosprawnością.

Kluczowymi partnerami projektu są British Council (w Wielkiej Brytanii i w Polsce), Onassis Cultural Centre (Grecja), Holland Dance Festival (Holandia), Kampnagel (Niemcy), Per.Art (Serbia), Skånes Dansteater (Szwecja), Oriente Occidente (Włochy). W Polsce w ramach projektu British Council współpracuje z Instytutem Muzyki i Tańca, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt jest współfinansowany przez program Komisji Europejskiej Kreatywna Europa.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas