Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Punkt 7 orzeczenia o niepełnosprawności

25.02.2021
Autor: U.

Walczę o przyznanie punktu 7 orzeczenia dla syna. Syn ma przyznany stopień niepełnosprawności umiarkowanej. W tej chwili sprawa się toczy w sądzie, otrzymałam dokumenty, że zaliczono syna do osób niepełnosprawnych lecz bez pkt 7. Tak stwierdziła biegła psychiatrii tylko i wyłącznie z dokumentow. Teraz nie wiem, jak mam się do tego odnieść i odpisać, i czy w ogóle muszę. 

Szanowna Pani,

sąd dopuścił dowód z opinii biegłego z zakresu psychiatrii, który po badaniu wydał opinię. Na niekorzystną opinię biegłego, stronie przysługuje wniesienie zarzutów – ustosunkowanie się do opinii.  Doręczając stronie opinię, sąd zakreśla termin, w jakim można  to uczynić, najczęściej jest to termin 7 bądź 14 dni od dnia otrzymania opinii. Gdyby korespondencja z sądu nie zawierała takiego pouczenia, a Pani jest niezadowolona z treści opinii, wskazane jest, aby na piśmie wnieść zarzuty. W zarzutach należy wskazać, z czym w danej opinii  Pani nie zgadza się i podać argumenty. Jeśli uważa Pani, że opinia przedstawiona przez biegłego jest błędna powinna Pani sformułować i przedstawić swoje zastrzeżenia. Zastrzeżenia muszą być jednak uzasadnione, samo niezadowolenie nie wystarczy. Oczywiste jest bowiem, że te wyniki nie w każdym przypadku muszą być pozytywne, nawet dla strony, na wniosek której taki dowód został dopuszczony. Powinna Pani wykazać, że opinia biegłego zawiera elementy niejasne, nielogiczne, błędy merytoryczne, jest sprzeczna z dostarczoną dokumentacją. Należy to zrobić w piśmie procesowym. Jeśli nie wniesie Pani zarzutów, sąd uzna że nie kwestionuje Pani opinii i zgadza się z jej treścią. Skuteczne zakwestionowanie opinii biegłego wymaga doświadczenia procesowego, dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy adwokata lub skorzystać z darmowej pomocy prawnej - obecnie, w okresie epidemii mailowo lub telefonicznie.

Można wnosić także o wydanie przez biegłych tzw. opinii uzupełniającej, złożyć wniosek o sporządzenie nowej opinii przez innego biegłego. Aby takie wnioski zostały przez sąd uwzględnione, należy je odpowiednio uargumentować.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas