Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gdańsk: pomoc w środowisku kluczowa dla osób z zaburzeniami psychicznymi

01.12.2020
Autor: inf. prasowa, fot. pixabay.com
rysunek kobiety ze zniekształconą twarzą

170 gdańszczanek i gdańszczan z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi oraz 38 osób im najbliższych objęto wsparciem w ramach „Gdańskiego modelu deinstytucjonalizacji usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi”. W mieście powstały też m.in. dwie nowe placówki, w których potrzebujący aktywizują się życiowo i społecznie.

Zakończyła się realizacja projektu pt. „Gdański model deinstytucjonalizacji usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi”. Był on wdrażany w mieście od sierpnia 2017 roku. Służył przede wszystkim wprowadzeniu takich innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym uda się skuteczniej pomagać osobom doświadczającym chorób lub zaburzeń psychicznych oraz ich rodzinom.

Pomoc w najbliższym środowisku

Stąd ukierunkowanie działań na niesienie pomocy w środowisku, w lokalnych społecznościach i budowanie sieci specjalistycznego wsparcia m.in. w zakresie zdrowia, pomocy społecznej, edukacji, rynku pracy czy mieszkalnictwa. Osobom z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi, adekwatnie do potrzeb, zapewniono m.in. asystenturę środowiskową, konsultacje internistyczne i psychiatryczne, terapię oraz udział w zajęciach integrujących społecznie czy treningi w mieszkaniu wspomaganym. Potrzebujący mieli też wsparcie pracowników socjalnych. Z kolei bliscy osób z zaburzeniami psychicznymi skorzystali np. z poradnictwa rodzinnego. W ramach „Gdańskiego modelu…” podczas specjalistycznych szkoleń kompetencje podniosły też osoby, które na co dzień pracują z chorymi. Z takich kursów skorzystało 138 osób, podnosząc swoje kwalifikacje m.in. w zakresie opieki i usług świadczonych potrzebującym.

Nowe placówki

Przy ulicy Nowe Ogrody 35 w Gdańsku powstały też nowe placówki, tj. Środowiskowy Dom Samopomocy i Klub Integracji Społecznej dla osób doświadczających zaburzeń lub chorób psychicznych. Uczestnicy prowadzonych tam zajęć aktywizują się życiowo, społecznie, przechodzą terapię, rozwijają pasje. Dzięki projektowi uruchomiono też cztery mieszkania wspomagane (łącznie z 15 miejscami), w których osoby potrzebujące usamodzielniają się pod okiem trenerów. 

- Wypracowane podczas wdrażania modelu rozwiązania, stworzone nowe placówki poszerzają ofertę miasta w zakresie pomocy osobom doświadczającym zaburzeń lub chorób psychicznych – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – To wielka wartość tego projektu. Zakładał on spersonalizowane wsparcie, polegające na przywracaniu osób chorujących psychicznie do pełnienia ról społecznych. Jednocześnie istotna była pomoc udzielana rodzinie i bliskim osoby chorującej. Wdrożenie modelu pozwoliło też zawiązać międzyresortowe partnerstwo, zdolne do kompleksowego i efektywnego wspierania potrzebujących. 

Partnerzy projektu

Realizatorami „Gdańskiego modelu…” byli partnerzy: MOPR w Gdańsku (lider z ramienia miasta), Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi „Przyjazna Dłoń”, Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Fundacja Wspierania Rodzin „Przystań” i Centrum Zdrowia Psychicznego OptimMed. Projekt był dofinansowany z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przypomnijmy też, że „Gdański model…” uznano za jeden z najlepszych w IX edycji konkursu Samorząd Równych Szans 2017. Konkurs zorganizowała Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego w Krakowie, która nagradza i promuje najciekawsze rozwiązania w polskich samorządach, dla osób z niepełnosprawnościami.  

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas