Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Michał Milka, zdobywca Nagrody Publiczności w Konkursie „Człowiek bez barier 2020”

03.12.2020
Autor: Ilona Berezowska, fot. archiwum programu „Down the road. Zespół w trasie”
Młody mężczyzna z zespołem Downa pozuje do zdjęcia w marynarcie i kaszkiecie

„Jesteśmy ludźmi. Wszyscy potrzebujemy akceptacji i przyjaźni. Potrzebujemy bliskości, ale najbardziej tego, by inni nas dostrzegali, słyszeli nasz głos, chcieli nas poznać. Chciałbym, żeby nas, osoby z zespołem Downa, po prostu pokochali” – mówi Michał Milka, który z ponad 8 tys. głosów zdobył Nagrodę Publiczności w Konkursie „Człowiek bez barier 2020”.

Michał Milka, pierwszy w Polsce urzędnik z zespołem Downa, w Urzędzie Miejskim w Gdańsku wydaje formularze, archiwizuje dane, wskazuje właściwe stanowisko, ale przede wszystkim zaraża optymizmem.

- Bardzo lubię wszystkich, którzy do nas przychodzą – mówi. – Czuję się szczęśliwy, gdy mam z nimi kontakt.

Doświadczenia i emocje

Szczęśliwy czuje się również w teatrze. Chociaż miał zostać introligatorem, już jako nastolatek trafił na scenę.

- Nie od razu się zorientowałem, jak wyjątkową osobą jest Michał. Przez 17 lat znajomości zacząłem jednak odkrywać, że on jest bardzo prawdziwy we wszystkim, co robi. Mocno się angażuje. Wchodzi w każdą sytuację emocjonalnie. To bardzo cenne na scenie, ale w życiu codziennym może być utrudnieniem – mówi Jarosław Rebeliński, aktor, reżyser, założyciel teatru integracyjnego, działacz na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną i manager Michała.

Role teatralne Michał traktuje z powagą. Sam tworzy swoje postacie, interpretuje je na własny sposób, filtrując przez swoje doświadczenia i emocje. Sztuka jest obecna w jego życiu także pod postacią fotografii i malarstwa.

- Gdy nachodzi mnie wena, siadam i maluję – podkreśla.

Maluje flagi, kraje, które odwiedził, gdy podróżował z mamą, przewodniczką turystyczną. Razem odwiedzili kilkanaście państw. Z tamtych czasów pozostał mu sentyment do Włoch i Hiszpanii. Zachwycił się tamtejszą kulturą i kuchnią. Polubił południowy temperament.

Najważniejsze są relacje

Podróżował również jako uczestnik programu „Down the road. Zespół w trasie”.

- Chciałbym przeżyć coś takiego jeszcze raz – zaznacza. – Poznałem tam fantastycznych przyjaciół, na których zawsze mogę liczyć. Zwiedziłem nowe miejsca, pokonałem swoje bariery. Długo będę pamiętał nasz rajd samochodowy, ale najważniejsze są relacje, które tam nawiązałem.

Dzięki programowi zyskał rozpoznawalność, a wraz z nią popularność. Nie uwolniło go to jednak od codziennych problemów. Mieszka z mamą. Tylko ją ma na świecie. Najpierw ona dała z siebie wszystko, by mógł spełniać swoje marzenia. Teraz, gdy ona choruje i nie może już aktywnie uczestniczyć w jego życiu, to on stara się być wsparciem dla niej.

Nie zawsze wystarcza mu pieniędzy na podstawowe potrzeby. Rozpoznawalność nie oznacza w jego przypadku wysokich stawek za występy medialne. Ma również szereg problemów zdrowotnych, o których na co dzień nie wspomina.

- Jestem dobrze prowadzony i radzę sobie – ucina krótko pytania o stan zdrowia.

Poznał też negatywną stronę popularności. Nie został mu oszczędzony hejt internetowy. Nie brakuje prób wykorzystywania jego pełnego zaufania podejścia do ludzi. Zainteresowani jego występami czy obecnością na imprezach nie zawsze traktują jego przygotowania z należytą powagą.

- Zdarzają się sytuację, że pomimo wymaganego zaangażowania nie proponuje mu się wynagrodzenia – mówi manager Michała. – On jest tego wszystkiego świadomy. Mimo to pozostaje niezwykle ciepłą osobą. Jest pełen optymizmu i nie stracił wiary w ludzi.

Spotkać miłość na całe życie...

Michał aktywnie wspiera osoby z trisomią 21. Wystąpił w sejmie. Reprezentował Polskę w ONZ podczas Światowego Dnia Zespołu Downa. Planuje przeprowadzkę do Sopotu, gdzie zamieszka z innymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

- Ten dom zapewni mu nocleg, wyżywienie i opiekę, ale to była ogromna inwestycja rodziców przyszłych mieszkańców. Michał musi mieć środki na pokrycie kosztów zamieszkania w takim miejscu – na chłodno analizuje Jarosław Rebeliński.

Michał nie martwi się tym, co będzie. Jest przekonany, że wszystko mu się uda. Nie chce myśleć o kłopotach.

- Mam w życiu już prawie wszystko. Chciałbym jeszcze spotkać miłość na całe życie – deklaruje.

Miłość i przyjaźń są dla niego najważniejsze. O tym opowiada na swoich profilach w mediach społecznościowych. Podziwia wszystkie kobiety. Jest szarmancki dla koleżanek w urzędzie, uprzejmy i pełen atencji wobec każdej dziewczyny, z którą ma kontakt. Jednak najbardziej brakuje tej jedynej.

- Michał na pewno ma wiele sukcesów – mówi manager. – Dostał etatową pracę, co jest marzeniem wielu osób z niepełnosprawnością intelektualną, i jest to praca, która mu odpowiada. Jego sytuacja może nie jest łatwa, ale dużo osiągnął i potrafi cieszyć się życiem.

Sam Michał zdradza jeszcze jedno marzenie.

- Jesteśmy ludźmi – mówi. – Wszyscy potrzebujemy akceptacji i przyjaźni. Potrzebujemy bliskości, ale najbardziej tego, by inni nas dostrzegali, słyszeli nasz głos, chcieli nas poznać. Chciałbym, żeby nas, osoby z zespołem Downa, po prostu pokochali.


Laureaci 18. edycji Konkursu „Człowiek bez barier 2020”

Zwycięzca

Stanisław Kmiecik

Nagroda Specjalna

Bartłomiej Skrzyński

Wyróżnieni

Dominika Kasińska

Paulina Woźniak

Patryk Grab

Wojtek Sawicki

Nagroda Publiczności

Michał Milka

Osobowość Internetowa

Katarzyna Wolińska


Patronat honorowy

Małżonka Prezydenta RP
Agata Kornhauser-Duda

 

Partner instytucjonalny

logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - przejdź do serwisu partnera   
Konkurs współfinansowany ze środków PFRON

 

Partnerzy główni

 logo Fundacji Orange - przejdź do serwisu partnera

logo Fundacji PZU - przejdź do serwisu partnera

 

Partnerzy

Logo firmy Coloplast

Logo Fundacji PKO. Przejdź do strony partnera

 

Logo Fundacji Lotto im. H. Konopackiej


 

Logo PKP Intercity. Przejdź na stronę partnera

 

Logo firmy Polpharma. Przejdź do serwisu partnera

Patronat medialny

Logo TVP2 – przejdź do serwisu partnera

 

 Logo Programu Pierwszego Polskiego Radia - przejdź do serwisu partnera

Logo portalu Niepelnosprawni.pl

 

Organizator

Logo Integracji - przejdź do serwisu Integracji

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Asia kuzniak
  Asia kuzniak
  08.04.2021, 00:14
  Wszczyscy jesteśmy ludźmi i jeszcze mamy siebie miłość nadzieja rodzina wieciej wiary siebie nie chodzi o pieniądze ani o władzę i to nie leki trzymają przy życiu mamy serca brakuje wam odwagi Michała Milki tez uczuciem kocham cię Asia kuzniak
  odpowiedz na komentarz
 • Asia kuzniak
  Kuzniak
  21.01.2021, 00:18
  Bo ludzie powinni zrozumieć trzeba pomagać chorym dzieciom ja wiem o tym że przety są drogę trzeba wspierać fundacji wspieraniu rozwoju dziecka ja tez pomogę wam zporka najważniejsze zdrowie i chorobie warto żyć to nasza wolność tu chodzi świat i ludzie Gdańsk to nasze miasto bądźcie ostrozni to nasz kraj kocham cię Asia kuzniak
  odpowiedz na komentarz
 • Asia kuzniak
  Kuzniak
  15.01.2021, 00:32
  Do Michała Milki ufam tobie masz wsparcie u mnie bądź zawsze usmiechety mArzysz tak samo jak ja pomogę wam teatrem 21 i fundację spieraniu rozwoju dziecka tez wielką orkiestrę świątecznej pomocy i Jurka Owsiaka spiorka dla wszczyskim dzieciom ośmiu językach 19 krajach chęć do życia mam dobre ❤️ wiem o tym są drogie sprzęt medyczny staramy się włożyć tyle pracy dajmy radę kocham cię Asia kuzniak
  odpowiedz na komentarz
 • Asia kuzniak
  Kuzniak
  30.12.2020, 23:52
  Michale milkä dla mnie jesteś spaniały mądry pomysłowy pracowity inteligetny romaTyczny kochający mężczyzną dasz radę wiedzie ciebie zdolny prawdziwy idol kocham cię Asia kuzniak
  odpowiedz na komentarz
 • Asia kuzniak
  Asia kuzniak
  20.12.2020, 00:38
  Miłość szczęścia radość wiara nadzieja dar i cuda zdrowie kocham Michała milke to jest poeta myślę o rodzinie o dzieciach zima idzie i ferie zimowe o tym trzeba myśleć bo trzeba odpocząć od pracy święta idą kocham cię Asia kuzniak
  odpowiedz na komentarz
 • Barbara Gilewska
  Barbara
  07.12.2020, 00:00
  Michał jesteś Wielki w kulturze, zachowaniu, szarmancki, uczuciowy, przyjazny ludziom. ..... Uwielbiam Cię za osobowość, żyj pełnia życia . Szczęścia i tej jedynej wymarzonej kobiety Ci życzę bo w pełni na nią zasługujesz,.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Szykowane są zmiany w taryfikatorze mandatów za wykroczenia drogowe. Czy Twoim zdaniem należałoby przy okazji podwyższyć karę za bezprawne parkowanie na „kopercie”?

Biuletyn

Wspierają nas