Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Posłanka pyta ministra o pierwszeństwo w szczepieniach na COVID-19 osób z niepełnosprawnością

04.12.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
kobieta w białym fartuchu trzyma w dłoni w gumowej rękawiczce strzykawkę z czerwonym płynem

Posłanka Wanda Nowicka (Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy) w interpelacji poselskiej do ministra zdrowia pyta o to, czy szczepienia na COVID-19 będą realnie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Rząd poinformował 4 grudnia, że rozpoczął się nabór podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce ma powstać ok. 8 tys. takich punktów, w każdej gminie po jednym. Proces szczepień ma ruszyć w Polsce w drugiej połowie stycznia.

Dostęp do szczepienia

„Opinia publiczna nie uzyskała jednak informacji, w jaki sposób dostęp do szczepienia zostanie zapewniony osobom z niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi. Z wątpliwościami dotyczącymi szczegółów realizacji Narodowego Programu Szczepień zwracają się do mnie osoby z niepełnosprawnościami, między innymi kobieta, której choroba sprawia, że jej płuca są sprawne jedynie w 46% i od trzech lat korzysta z programu wentylacji domowej (respirator nieinwazyjny) NFZ. Osoba ta nie należy do grupy seniorów, którym – jak potwierdził rząd – szczepienia zostaną zagwarantowane w pierwszej kolejności” – pisze posłanka w swoim piśmie.

Pytania do ministra

Posłanka pyta zatem ministra zdrowia o to, czy rząd zagwarantuje szczepienia na koronawirusa osobom z niepełnosprawnościami w  pierwszej kolejności i w jaki sposób dostęp do szczepień zostanie zapewniony osobom o obniżonej mobilności. Wanda Nowicka pyta także o to, jak władza chce dotrzeć z informacją o szczepieniach do osób z niepełnosprawnościami.

Więcej informacji na stronie posłanki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Szczepienie osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności
    Leszek
    05.01.2021, 12:27
    Czy osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności (leżąca) i jej opiekun zostaną zaszczepieni na COVID-19 w miejscu pobytu, tj. w domu osoby niepełnosprawnej?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy w budynku, w którym mieszkasz, przydałaby się winda?

Biuletyn

Wspierają nas