Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Uwaga! Gra Cyberpunk 2077 jest groźna dla osób z epilepsją! Powstał poradnik, jak uniknąć zagrożeń. Firma wprowadza zmiany

10.12.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. materiał prasowy. Aktualizacja 14.12.2020
Źródło: www.komputerswiat.pl
okładka gry mężczyzna z rewolwerem w ręce napis cyberpunk 2077

- Podczas gry w Cyberpunk 2077 doświadczyłam jednego poważnego ataku, a także kilku momentów, gdy byłam blisko kolejnych. Kontynuowałam, ponieważ chciałam i ta decyzja pozwoliła mi stworzyć mały poradnik dla graczy, którzy chcą zagrać w grę, ale się boją – napisała w swoim artykule Liam Ruppert, dziennikarka zajmująca się grami video.

Aktualizacja 14.12.2020.

Cyberpunk 2077 to bez wątpienia najbardziej wyczekiwana gra tego roku. Przedłużające się prace nad ostatecznym kształtem hitu polskiej firmy CD Project Red sprawiły, że gra ukazała się na początku grudnia. Choć w serwisach branżowych zbiera bardzo wysokie noty, gracze narzekają na wiele problemów technicznych tzw. bugów, które utrudniają rozgrywkę. Jest ona jeszcze trudniejsza dla graczy z epilepsją. 

Braindance na ekranie i w życiu 

Podczas gry w Cyberpunk 2077 gracz eksploruje zaawansowane technicznie miasto przyszłości – pełne efektów świetlnych i kolorów, a także technologii. Jedną z nich jest Braindance. Dzięki niej kontrolowana przez gracza postać może doświadczać wspomnień innych osób. Musi tylko założyć specjalne urządzenie na głowę, które wywołuje utratę świadomości. Jednak nie tylko w grze – również w rzeczywistości gracz będący osobą z epilepsją może doświadczyć skutków ubocznych Braindance.

Gdy urządzenie zaczyna działać, miga światełkami, które mogą wywołać atak epilepsji. Na to właśnie zwróciła uwagę Liam Ruppert. Niestety, tego ani innych groźnych dla osób z epilepsją efektów, w grze nie da się ani wyciszyć, ani opatrzyć odpowiednimi ostrzeżeniami. 

Ostrzeżenie dla graczy

Firma CD Project zapowiedziała już wcześniej pracę nad udoskonaleniem technicznym, które umożliwi rozwiązanie tego problemu. 

Po fali krytyki firma CD- Project umieściła w Cyberpunku 2077 wyświetlające się przed uruchomieniem gry ostrzeżenie przed epilepsją. Wskazuje ono wprost na potencjalne niebezpieczeństwo, jakie mogą u chorych powodować szczególnie działania Braindance. Później pojawiła się też aktualizacja, która usuwa niektóre efekty graficzne będące problemem dla osób z epilepsją.

Fala hejtu 

Sama Liam Ruppert, która powiadomiła o tym problemie otrzymała od graczy setki maili zawierających groźne dla osób z epilepsją materiały – na przykład filmiki z nagłymi rozbłyskami światła.

Sama dziennikarka przygotowała za to poradnik (w języku angielskim) dla graczy chcących uniknąć groźnych dla osób z epilepsją efektów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Haha
  Mistrz
  15.12.2020, 01:23
  Może źle się wyraziłem. Miało być: pozew producentów gier wobec portalu niepelnosprawni.pl, który robi z niepełnosprawnych głupków.
  odpowiedz na komentarz
 • Cyberpunk nie dla niepełnosprawnych
  Michał Czarnecki
  14.12.2020, 21:18
  Niepełnosprawni na całym świecie, korzystający z przeróżnych kontrolerów przystosowanych do ich potrzeb nie mogą grą w Cyberpunk'a, ponieważ CD Projekt Red postanowiło taką możliwość zablokować w swojej produkcji. Nie działają nawet programy do obsługi głosowej takie jak Spikit, Voice Attack. To praktycznie blokuje możliwość grania dla osób, które potrzebują niestandardowych rozwiązań. Pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją. Wstyd CD Projekt Red! To już nie jest kwestia bugów i niedociągnięć. Wstyd!
  odpowiedz na komentarz
 • Popaprany Artykuł - do usunięcia
  Mistrz
  14.12.2020, 12:46
  Totalna bzdura. Na chorych na epilepsję działają BODŹCE ! Tak, BODŹCE - złe, dobre, złość, wzruszenia. Każda gra jest szkodliwa dla chorych na epilepsję. Wygląda na działalność konkurencji. Czy portal Niepelnosprawni.pl współpracuje z którąś firmą ? To nadaje się do sądu z wnioskiem o odszkodowanie od producentów gier. Radzę szybko wykasować.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas