Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zespoły orzecznicze będą pracować sprawniej?

18.12.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
lekarz mierzy ciśnienie mężczyźnie widać tylko jego rękę i koszulę w szaro czerwoną kratę

Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. orzekania o niepełnosprawności ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wprowadza możliwość przeprowadzania szkolenia członków powiatowych i wojewódzkich zespołów ds. orzekania w trybie zdalnym.

Po odbyciu szkolenia członkowie zespołów orzeczniczych muszą zaliczyć test sprawdzający, teraz będzie to możliwe także za pomocą komunikatorów elektronicznych.

Projekt rozporządzenia przewiduje także przedłużenie terminu ważności zaświadczeń wydawanych przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, na czas określony, uprawniających członków wojewódzkich zespołów orzeczniczych do orzekania o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Sprawniejsza praca

„Powyższe wydłużenie dotyczy zaświadczeń, których ważność upływa do dnia 31 grudnia 2020 r. Maksymalny termin ważności wydłużonych orzeczeń upłynie w terminie do 90. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowych zaświadczeń uprawniających do orzekania o niepełnosprawności” – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji rozporządzenia.

Jak podkreśla ustawodawca, celem regulacji jest usprawnienie organizacji pracy zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Rozporządzenie wejdzie w życie od 31 grudnia 2021 r. 

Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2018 r. poz. 2027 oraz z 2020 r. poz. 534) dostępy jest w Rządowym Centrum Legislacji.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • SPRAWIEDLIWIEJ niech pracuja.
  Edyta
  22.12.2020, 15:27
  Niech pracują sprawiedliwiej, a nie sprawniej, wtedy będzie dobrze. Ale to szczyt marzeń. Nie wierzę, że doczekam sprawiedliwości w kwestii orzecznictwa.
  odpowiedz na komentarz
 • Do Henia :-)
  Janek
  21.12.2020, 17:37
  Nie niie Heniu to niespraweidliwe! Za duze szanse. Dopiero jak dwa razy pod rząd stanie na krawędzi to przedłużamy :-)
  odpowiedz na komentarz
 • Będą!
  Henio
  21.12.2020, 16:57
  Orzeł: zabieramy orzeczenie Reszka: obniżamy grupę Stanie na krawędzi: przedłużamy na kolejne 3 lata. I w ciągu godziny zbada się 60 pacjentów na komisji. :)
  odpowiedz na komentarz
 • Nieporozumienie
  Donald
  21.12.2020, 01:09
  Jestem chory na serce a orzekał mnie baba która "leczy" nerki. Przecież to jest chore. Powinien lekarz prowadzący napisac czy jesteś zdrowy czy chory sa urzednik to zaakceptować bo orzecznicy są NIEKOMPETENTNI.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas