Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Powiększenie powierzchni normatywnej w związku z niepełnosprawnością

19.02.2021
Autor: P.

Zainteresowana prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe. Powierzchnia użytkowa lokalu przekracza powierzchnię normatywną. Czy na podstawie wypisu z treści orzeczenia z 1995 roku (pierwsza grupa inwalidzka) oraz zaświadczenia od lekarza rodzinnego, potwierdzającego wymóg zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, można zastosować art. 5 ust. 3 ustawy o dodatkach mieszkaniowych i powiększyć normatywną powierzchnię lokalu o 15 m2?

Szanowny Panie,

zgodnie z 5 ust. 3 ustawy z 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych - normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172, 1495, 1696 i 1818).

Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, w uzasadnieniu do wyroku z dnia 17 czerwca 2014 r. w sprawie o sygn. akt I OSK 2222/13: „Przepis art. 5 ust. 3 ustawy z 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych zezwala na powiększenie powierzchni mieszkalnej nie z tytułu samej niepełnosprawności osoby zamieszkującej w lokalu, ale tylko wówczas, gdy osoba niepełnosprawna porusza się na wózku lub gdy niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Organ prowadzący postępowanie o przyznanie dodatku mieszkaniowego okoliczność faktyczną w postaci wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, może ustalić jedynie na podstawie orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Natomiast określenie "wymóg zamieszkiwania w oddzielnym pokoju", o którym mowa w art. 5 ust. 3 powołanej ustawy będzie miało zastosowanie tylko wówczas, gdy osoba niepełnosprawna zamieszkuje z innymi osobami lub przynajmniej chociaż z jedną osobą”.

Wskazany wyrok został wydany w indywidualnej sprawie, choć w/w przepis brzmi jednoznacznie, nie mogę przesądzić, iż w opisanym wypadku w przypadku nieuwzględnienia okoliczności opisanych w pytaniu, po wyczerpaniu drogi administracyjnej – sąd administracyjny uznałby, iż w tym konkretnym wypadku należałoby powiększyć normatywną powierzchnie lokalu o 15 m2.

Warto także pamiętać, iż zgodnie z art. 5a z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - osoby posiadające ważne orzeczenia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, o których mowa w art. 62, oraz orzeczenia, o których mowa w art. 5, mogą składać do zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazań, o których mowa w art. 6b ust. 3, dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.

W postępowaniu w sprawach, o których mowa w ust. 1, zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie, w którym:

  1. stopień niepełnosprawności określa się na podstawie przedłożonych orzeczeń, o których mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami, o których mowa w art. 5 i 62;
  2. wskazania, o których mowa w art. 6b ust. 3, ustala się stosownie do naruszonej sprawności organizmu i ograniczeń funkcjonalnych uzasadniających korzystanie z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.

Zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności ma prawo żądać od właściwych organów rentowych udostępnienia kopii orzeczeń, o których mowa w ust. 1, a organy te są obowiązane do ich udostępniania.

Od orzeczenia, o którym mowa w ust. 2, nie służy odwołanie.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem; w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206).

Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas