Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy osoby z niepełnosprawnością wjadą do stref czystego transportu?

21.12.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
ręce na kierownicy samochodu w czasie jazdy przez miasto

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych znalazł się zapis, który pozwala wjeżdżać do stref czystego transportu w miastach m.in. „pojazdom posiadającym odpowiednie oznaczenie, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne” oraz pojazdom „użytkowanym w celu pomocy osobom potrzebującym wsparcia w niezbędnych sprawach życia codziennego”. Zapytaliśmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jak będą weryfikowane te uprawnienia i kogo dokładnie będą dotyczyć.

Obecnie na podstawie Ustawy z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych samorządy mogą wprowadzać na swoim terenie tzw. strefy czystego transportu. 

W tego typu strefach mogą w tej chwili przemieszczać się jedynie:

 • auta napędzane energią elektryczną, wodorem lub gazem ziemnym (nie LPG!),
 • samochody mieszkańców czystych stref,
 • pojazdy służb,
 • autobusy szkolne i zeroemisyjne.

Na tej liście nie znalazły się samochody, którymi przemieszczają się posiadacze kart parkingowych.

Podwójna strata

Tak plany wprowadzenia ustawy o elektromobilności w 2018 r. bez uwzględnienia możliwości wjazdu do centrów miast osobom z niepełnosprawnością komentował Łukasz Bednarski z Centrum Integracja w Warszawie:

„Ten zakaz uderzyłby też podwójnie w osoby z niepełnosprawnością. Ze względu na wysokie ceny dostosowania aut wózkowicze rzadziej decydują się na zakup nowego samochodu. Jeśli już to robią wybierają raczej tańsze auta. A jeżeli już uda nam się dostosować samochód do swoich potrzeb, to ciężej jest podjąć decyzję o wymianie czterech kółek. Sprawa jest o tyle poważna, że dla osoby z niesprawnymi nogami samochód jest często nie tyle wyborem, ile koniecznością. Owszem, miasta i środki komunikacji są coraz lepiej dostosowane, ale wciąż jeszcze istnieje mnóstwo barier. Można się o tym przekonać choćby zimą”. Cały komentarz dostępny na naszej stronie.

W obecnie procedowanej nowelizacji ustawy o elektromobilności znalazł się zapis, pozwalający wjeżdżać do stref czystego transportu „pojazdom posiadającym odpowiednie oznaczenie, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne” oraz pojazdom „użytkowanym w celu pomocy osobom potrzebującym wsparcia w niezbędnych sprawach życia codziennego”.

Ministerstwo odpowiada

Zapis wydaje się mało precyzyjny, dlatego zwróciliśmy się z pytaniem o jego uszczegółowienie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

„W odpowiedzi na pytanie uprzejmie informujemy, że sformułowanie „pojazdom posiadającym odpowiednie oznaczenie, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne” zostanie doprecyzowane na następnych etapach prac legislacyjnych poprzez odniesienie do ustawy Prawo o ruchu drogowym” – odpowiedział resort.

„Odnośnie do uwagi dotyczącej zapisu w projekcie: „użytkowane w celu pomocy osobom potrzebującym wsparcia w niezbędnych sprawach życia codziennego”, informujemy, że powinno to być weryfikowane przez odpowiednie służby. Projekt ustawy jest w trakcie konsultacji i zostaną dołożone wszelkie starania, aby na następnych etapach prac legislacyjnych wyeliminować wszystkie niejasności” – dodał przedstawiciel Wydziału Komunikacji Medialnej w ministerstwie.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • I to jest prawidłowo
  Borzoi
  24.12.2020, 16:04
  Pan szofer reprezentuje typowe podejście polaka. Szofer i polak pisze z małej litery jak w przypadku tego pana i jemu podobnych . Długo jeszcze będziemy zachód z kulturą gonić. Tam nie widziałem takich co parkują bez uprawnień na miejscach dla niepełnosprawnych. Nie z obawy przed mandatem ale ze wstydu.
  odpowiedz na komentarz
 • Czyta strefa ma byc czysta
  Szofer
  21.12.2020, 13:38
  Czysta strefa to czysta strefa. Żaden brudas nie powinien tam wjeżdżać, również niepełnosprawny.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas