Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mieszkańców stać na windę? Obliczamy

22.12.2020
Autor: Mateusz Różański, konsultacja merytoryczna: BGK, fot. Freeimages.com
Monety leżące na banknotach

Oprocentowanie pożyczki na poziomie 0,15 proc., 20-letni czas spłaty, sześć miesięcy karencji i możliwość częściowego umorzenia. Kto oferuje takie warunki? Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) – ale pożyczkę trzeba przeznaczyć na likwidację barier architektonicznych. Podajemy przykładowe wyliczenia, by każdy mógł się przekonać, ile taka inwestycja może kosztować pojedynczego mieszkańca.

Inwestycje związane z dostępnością są w wielu budynkach niezbędne. Instalacje windy, budowa podjazdów, niwelowanie progów itp. to działania, które służą nie tylko osobom z niepełnosprawnością – ale też rosnącej grupie seniorów. Tego typu inwestycje można finansować z pożyczek udzielanych przez BGK w ramach Funduszu Dostępności. Warto wiedzieć, na jakich zasadach działa Fundusz i jak z niego korzystać.

Fundusz Dostępności. Kto może skorzystać?

Pożyczki z Funduszu Dostępności są ofertą dla sektora publicznego oraz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na terenie całego kraju. Na wsparcie liczyć mogą również podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki oraz instytucje kultury.

Pożyczkę mogą więc uzyskać:

 • jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną;
 • podmioty w ramach administracji rządowej, m.in. państwowe osoby prawne, w tym jednostki od nich zależne;
 • spółki komunalne oraz inne podmioty zależne od jednostek samorządu terytorialnego;
 • inne niewymienione powyżej jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną;
 • podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki;
 • instytucje kultury;
 • spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego.

Na co są środki z Funduszu Dostępności?

Pożyczkę z Funduszu Dostępności można przeznaczyć m.in. na budowę szybu windowego oraz zakup i montaż dźwigu osobowego, modernizację ciągów komunikacyjnych lub dostosowanie przestrzeni wspólnych do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

Pieniądze można przeznaczyć też np. na budowę podjazdów, zainstalowanie głośnomówiących domofonów na odpowiedniej wysokości czy nawet na odpowiednie oznakowanie wewnątrz budynku.

Ważne jest, aby rozwiązania likwidujące bariery były zgodne ze „Standardami dostępności dla polityki spójności 2014-2020” (plik PDF, 3,48 MB).

Zasady naboru

Jednak by uzyskać pożyczkę z Funduszu, projekt, który chcemy z niej sfinansować, musi przede wszystkim spełniać wymogi formalne (zgodnie z zasadami naboru wniosków), a te szczegółowo opisane są na stronie BGK (plik PDF, 633 KB). Jeśli projekt spełnia te kryteria, trzeba dostarczyć wymagane dokumenty.

Oczywiście, żeby otrzymać pożyczkę, podmiot – na przykład spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota lub urząd gminy, musi posiadać zdolność kredytową (ocena zgodnie z metodyką BGK dla danego podmiotu). Tylko wtedy bank może pozytywnie rozpatrzyć wniosek i udzielić finansowania.

Taniej niż w bankach komercyjnych

Dzięki preferencyjnym warunkom, pożyczki z BGK są dużo atrakcyjniejsze od tych oferowanych przez banki komercyjne. Fundusz oferuje preferencyjne oprocentowanie, sporo niższe od komercyjnych kredytów.

Ponadto pożyczkobiorca nie jest obciążony przez żadne opłaty i prowizje. Dodatkowo pożyczkę można spłacać bardzo długo, bo aż 20 lat. Istnieje też możliwość umorzenia spłaty kapitału pożyczki do 40 proc.

Jakie są realne koszty pożyczki dla pojedynczego mieszkańca?

Powstaje pytanie, jak wyglądają hipotetyczne koszty pożyczki np. na zainstalowanie windy w czteropiętrowej kamienicy? Wiadomo, że wysokość wydatku zależeć będzie od warunków w danym budynku – czy projektant przewidywał jej wstawienie, czyli czy jest na nią miejsce, jak dużą będzie to oznaczało przebudowę itd.

Dlatego poprosiliśmy ekspertów BGK o obliczenie kosztów spłaty pożyczki w trzech wariantach: przy koszcie wynoszącym 200 tys. zł, 500 tys. zł lub milion złotych i maksymalnym terminie spłaty, czyli na 20 lat. Przykłady kosztów obsługi pożyczki rozpisane są dla wspólnoty mieszkaniowej.

Pożyczka w kwocie 200 tys. zł

Przy pożyczce w kwocie 200 tys. zł, zaciągniętej na 20 lat, przy stałym oprocentowaniu na poziomie 0,15 proc., miesięczny koszt obsługi jest następujący:

 • rata kapitałowa: 833,33 zł
 • I rata odsetkowa: 24,66 zł (raty odsetkowe będą się zmniejszały w miarę kolejnych spłat kapitału pożyczki)
 • łączna rata miesięczna: 857,99 zł

Zależnie od liczby mieszkań (choć raczej należy liczyć te z wyższych kondygnacji), miesięcznie na rodzinę może to być ok. 100 zł.

Pożyczka w kwocie 500 tys. zł

Przy pożyczce w kwocie 500 tys. zł, zaciągniętej na 20 lat, przy stałym oprocentowaniu na poziomie 0,15 proc., miesięczny koszt obsługi jest następujący:

 • rata kapitałowa: 2083,33 zł
 • I rata odsetkowa: 61,64 zł
 • łączna rata miesięczna: 2144,98 zł

Koszt na mieszkańca robi się nieco wyższy, ale wciąż godny rozważenia.

Pożyczka w kwocie 1 mln zł

Przy pożyczce w kwocie 1 mln zł, zaciągniętej na 20 lat, przy stałym oprocentowaniu na poziomie 0,15 proc., miesięczny koszt obsługi jest następujący:

 • rata kapitałowa: 4166,67 zł
 • I rata odsetkowa: 123,29 zł
 • łączna rata miesięczna: 4289,95 zł

Milion złotych pozwala już na bardzo poważną inwestycję, na pewno wartą rozważenia, gdy mieszkańcy potrzebują zapewnienia dostępności.

Jak zresztą widać po poniższych przykładach, koszty pożyczki – zwłaszcza jeśli podzieli się je przez liczbę ludzi, którzy będą korzystać np. z windy – są stosunkowo niewielkie. Dodatkowo likwidacja barier wpływa pozytywnie m.in. na wartość rynkową mieszkań w danym budynku.

Warto też wiedzieć, że pożyczkobiorca może skorzystać z maksymalnie sześciu miesięcy karencji w spłacie kapitału. W okresie karencji są wymagane płatności rat odsetkowych.

Możliwe jest też umorzenie do 40 proc. kapitału pożyczki.

Zmiana jest możliwa

Co bardzo ważne, podczas przeprowadzania inwestycji można zwiększyć kwotę pożyczki – na przykład ze względu na nieprzewidziane koszty. Umowę z bankiem można aneksować, po uprzedniej ocenie zasadności zwiększenia pożyczki i możliwości jej spłaty.

Warto też wiedzieć, że pożyczka nie zostaje anulowana, gdy budynek, w którym przeprowadzana jest inwestycja, zmieni właściciela, np. zostanie odkupiony przez miasto lub gminę. Może to tylko wymagać zmiany w zakresie prawnych zabezpieczeń spłaty pożyczki. Oczywiście taka zmiana powinna być dokonywana w uzgodnieniu z bankiem.

Szczegółowy poradnik dotyczący tego, jak skorzystać z pożyczki z Funduszu Dostępności, zamieszczony jest na naszym portalu.

Jeśli masz pytania dotyczące Funduszu Dostępności, napisz je w komentarzu pod artykułem lub pisz na adres: redakcja@niepelnosprawni.pl. Zadamy je ekspertom z Banku Gospodarstwa Krajowego.


Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

 

Logo Banku Gospodarstwa Krajowego

 

Logo Funduszu Dostępności w ramach Programu Dostępność Plus

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Ciekawe !
  orzeszek
  26.12.2020, 01:05
  podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki;, instytucje kultury; Ale Jednostki ochrony zdrowia np. Szpitale już nie
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  Borzoi
  24.12.2020, 15:53
  Czy w tych wyliczeniach uwzględniono umorzenie części pożyczki w przypadku, gdy w budynku właścicielami mieszkań są osoby z orzeczeniami oraz osoby starsze i rodziny z małymi dziećmi? Jeżeli od 200 000 odjąć możliwość odliczenia 40% to Państwa wyliczenia są błędne i wcale nie zachęcają członków spółdzielni a wręcz odstraszają. W jednym artykule piszecie Państwo Kryteria: 1. Kryterium terytorialne – obliczane wg wskaźnika GUS: kwota zasiłków pielęgnacyjnych wypłaconych na 1000 mieszkańców gminy, na której terenie znajduje się inwestycja: a. 10 proc. umorzenia, jeżeli wskaźnik wynosi 80 i więcej, b. 8 proc. umorzenia, jeżeli wskaźnik wynosi od 50 do 79,99, c. 5 proc. umorzenia, jeżeli wskaźnik wynosi od 30,00 do 49,99; 2. Kryterium przeznaczenia budynku – 10 proc. umorzenia, jeżeli inwestycja dotyczy budynku mieszkalnego wielorodzinnego; 3. Kryterium społeczne – obliczane wg udziału osób uprawnionych do skorzystania z tego kryterium, (czyli: osób z niepełnosprawnością, seniorów po 60. roku życia i dzieci do lat 6 oraz ich prawnych opiekunów) w ogólnej liczbie osób zamieszkałych w budynku: a. 20 proc. umorzenia, gdy udział wynosi powyżej 60 proc., b. 10 proc. umorzenia, gdy udział wynosi od 40 do 60 proc. W razie spełnienia więcej niż jednego kryterium umorzenia, wartości procentowe umorzenia podlegają sumowaniu. Natomiast tu straszycie dużymi kwotami. Spółdzielnie mocno podniosły czynsze. Ciężko będzie kogokolwiek namówić na dodatkowe koszty. Przypuszczalnie BGK przed udzieleniem kredytu weźmie pod uwagę ww. kryteria i poinformuje, jaka będzie miesięczna rata. Wówczas mieszkańcy zdecydują czy ich na to stać. Windy można instalować w jednej klatce schodowe, w całym budynku lub w kilku budynkach. Dobrze, że Państwo informujecie o tych możliwościach. Szkoda, że dopiero po roku jak zaczęła obowiązywać ustawa. I dodatkowo. W przyszłym roku zacznie obowiązywać Rozdział IV skargowy. Czy i kto będzie mógł pisać skargi i kto oraz czego może oczekiwać od prezesa PFRON? To, co obecnie Państwo drukujecie to BGK umieszczał na swoich stronach już rok temu. Nawet można było ściągnąć dokumenty, jakie trzeba wypełnić. Jednym słowem tak z rok przespaliście, ale należy Państwo pochwalić, że zauważyliście i ten temat, który może pomagać niepełnosprawnym. Informowanie nas, że powstaje nowa rada albo będą pieniądze dla pracodawców to drwina, ponieważ nic do niepełnosprawnych nie trafia. Powstają nowe rady, ale nawet nikt nie zna do nich adresu. W sprawie wind już kilka miesięcy pisałem do Prezydenta RP, Prezesa PFRON, Rzecznika Praw Obywatelskich, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Niestety nikt nic nie może. Prezydent RP nie wie, po co podpisał ustawę. Spółdzielnia Mieszkaniowa natomiast mówi stanowcze - NIE – ponieważ w tej inwestycji nie widzi sensu gdyż BGK może się na wszystko przy rozliczaniu nie zgodzić
  odpowiedz na komentarz
 • winda z balkonu
  Hania
  24.12.2020, 15:05
  Osoba poruszająca się na wózku mieszka na parterze, ale aby wyjść z klatki, musi pokonać kilka schodów. Czy w ramach tej pożyczki można sfinansować windę z jej balkonu?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas