Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podkarpackie: Caritas tworzy nowy ośrodek dla osób niepełnosprawnych

06.11.2012
Autor: PAP

Ośrodek rehabilitacyjno-adaptacyjny dla osób niepełnosprawnych na skutek wypadku tworzy w Bojanowie na Podkarpaciu Caritas Diecezji Sandomierskiej. Pierwsi niepełnosprawni trafią tam w połowie 2014 roku.

Jak poinformował w poniedziałek PAP dyrektor sandomierskiej Caritas ks. Bogusław Pitucha, właśnie rozpoczęły się prace remontowe w ośrodku wypoczynkowym, który dotychczas był wykorzystywany tylko w sezonie letnim.

Do połowy 2014 roku domki w Bojanowie zostaną przystosowane do użytkowania przez cały rok. Zostaną również usunięte bariery architektoniczne – w każdym z domków będą odpowiednio urządzone kuchnia, łazienka i pokoje. Od lipca 2014 roku w ośrodku mają być organizowane turnusy terapeutyczne – dla 40 osób każdy. Obiekty te pomogą osobom z niepełnosprawnością nauczyć się na nowo, jak samodzielnie funkcjonować.

- Ośrodek z założenia ma służyć osobom niepełnosprawnym na skutek wypadku. Takich miejsc w naszym regionie nie ma, a niestety osób niepełnosprawnych wskutek skoku do wody czy wypadku samochodowego jest coraz więcej. Oprócz ograniczeń fizycznych muszą pokonać również stres i bariery psychiczne, które pojawiają się po traumatycznym zdarzeniu - powiedział PAP dyrektor sandomierskiej Caritas.

W ośrodku organizowane będą turnusy rehabilitacyjno-adaptacyjne, w czasie których osoby niepełnosprawne będą się uczyć pod opieką terapeutów wykonywania zwykłych czynności, które pozwolą im na samodzielne funkcjonowanie w rodzinnych domach.

Ośrodek powstaje w województwie podkarpackim, ale korzystać z niego mogą także wszyscy potrzebujący z województw świętokrzyskiego i ościennych.

Na przebudowę ośrodka wypoczynkowego w Bojanowie Caritas Diecezji Sandomierskiej otrzymała 3,5 mln zł unijnego dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Półtora miliona Caritas dołoży do inwestycji z własnego budżetu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas