Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mąż może pobierać świadczenie pielęgnacyjne?

04.02.2021
Autor: B.

Czy mój mąż (osoba niepełnosprawna, pobiera rentę rodzinną), może pobierać świadczenie pielęgnacyjne 1971 zł?

Szanowana Pani,

Pani zapytanie jest bardzo ogólne. Zrozumiałem je tak, że Pani jest osobą, która wymaga opieki, a Pani mąż jest osobą niepełnosprawną i pobiera rentę rodzinną. Czy w takim wypadku może pobierać on świadczenie pielęgnacyjne na opiekę nad Panią?

Zgodnie z art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Zgodnie z art. 17 ust 5 pkt 1 lit a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne nie  przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty rodzinnej.

W orzecznictwie pojawiła się linia orzecznicza, zgodnie z którą, nie można znaleźć przekonujących argumentów uzasadniających zróżnicowanie sytuacji opiekunów osób niepełnosprawnych, polegającego na wyłączeniu w całości prawa do świadczenia pielęgnacyjnego tych opiekunów, którzy mają ustalone prawo do jednego ze świadczeń wymienionych w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) ustawy o świadczeniach rodzinnych w sytuacji, gdy to świadczenie jest niższe, niż świadczenie pielęgnacyjne (patrz wyrok WSA Olsztyn z dnia 10-12-2020 r.  II SA/Ol 804/20).

Ponieważ podała Pani bardzo mało informacji, za konieczne uważam skonsultowanie złożenia ewentualnego wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego (wyrównanie z rentą rodzinną) z prawnikiem, który ma doświadczenie w prawie świadczeń rodzinnych. Może Pani skorzystać np. z nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 


 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas