Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Program rehabilitacji dla osób z lekkim i umiarkowanym stopniem będzie kontynuowany

30.12.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
młody mężczyzna leży na leżance w gabinecie z jego nogami pracuje fizjoterapeuta ktory trzyma go za stopy

Rządowy program „Świadczenia medyczne NFZ dla osób niepełnosprawnych na 2020 r.” będzie kontynuowany także w 2021 r. – wynika z opisu projektu uchwały Rady Ministrów, który został zamieszczony w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Z programu mogą skorzystać osoby powyżej 16. r.ż. z umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności (lub orzeczeniem równoważnym).

Program finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego. 

Rada Ministrów planuje przyjąć projekt uchwały o programie jeszcze w IV kwartale 2020 r., a więc do końca grudnia. 

Większy budżet na 2021 r.

„Uchwała Rady Ministrów zmieniająca uchwałę w sprawie programu rządowego pn. „Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych na rok 2020” ma za zadanie umożliwić wykorzystanie większości środków przyznanych w 2020 r., także w 2021 r. przez wydłużenie obowiązywania i realizacji Programu także w 2021 r. Należy wskazać, że stan epidemii znacząco utrudnił i przesunął możliwość rozpoczęcia Programu, udzielenia świadczeń osobom niepełnosprawnym oraz wykorzystania przyznanych środków” – czytamy w opisie projektu.

W związku z tym planowane jest przyjęcie zmian:

 • budżet programu na świadczenia ustalono na poziomie 24 mln zł na 2020 r. (zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia odnoście planowanego wydatkowania) i 50 mln zł na 2021 r.;
 • pozostałe zmiany mają charakter doprecyzowujący, pozwalający Narodowemu Funduszowi Zdrowia na sprawniejsze przeprowadzanie konkursów i tym samym sprawniejsze realizowanie świadczeń (w tym aneksowanie umów zawartych w 2020 r.).

Realizacja programu w 2020 r.

Rzeczywiście w 2020 r. z rehabilitacji w ramach programu można było skorzystać tylko w grudniu, np. w województwie kujawsko-pomorskim, jako jedynym, nie rozstrzygnięto konkursu. 

Szczegółowo o placówkach w całej Polsce, w których można było skorzystać z rehabilitacji pisaliśmy w naszym artykule.

W przyszłym roku będziemy podawać bieżące informacje o placówkach realizujących świadczenia.

Informacja o projekcie uchwały.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • fikcyjna rehabilitacja
  Fikcja
  06.01.2021, 21:16
  Niestety to fikcyjna rehabilitacja. Musiałam wybrać co będziemy rehabilitować - nie można było całościowo, żadnych terapii manualnych itd, tylko ćwiczenia i zabiego fizykalne a nie każdy jest wstanie ćwiczyć
  odpowiedz na komentarz
 • Rehabilitacja
  kazik
  01.01.2021, 11:53
  Jestem zadowolony z takiej formy rehabilitacji dla mnie Mam 65 lat i lekki stopien niepelnosprawnosci.Żona ma też 63 lata i problemy zdrowotne z kregosłupem ale nie posiada stopnia niepelnosprawnosci i juz nie może z tej pomocy skorzystac a szkoda
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas