Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie będą grupą priorytetową w szczepieniach na COVID-19? MZ odpowiada

31.12.2020
Autor: PAP, Beata Dązbłaż, fot. pixabay
starszy pan siedzi na wózku na zewnątrz odwrócony tyłem

Resort zdrowia rozważa możliwość zakwalifikowania do grupy priorytetowej osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów – poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia. Pytanie dotyczące tej kwestii wystosował w piśmie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Rzecznik Praw Obywatelskich.

W informacji prasowej zamieszczonej na stronie RPO wskazano, że Rzecznik wyraża zadowolenie z szybkiego wdrażania programu szczepień, jednak ma wątpliwości co do określenia grup priorytetowych, które mają zostać zaszczepione w pierwszych etapach. Chodzi przede wszystkim o nieuwzględnienie osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.

Grupa podwyższonego ryzyka

„Osoby z niepełnosprawnościami są w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem i jego skutkami. To w szczególności osoby, u których przyczyną niepełnosprawności są schorzenia układu krążeniowo-oddechowego, współwystępujące schorzenia różnych układów organizmu, czyli osoby z tzw. niepełnosprawnością sprzężoną oraz ze schorzeniami powodującymi znaczące osłabienie odporności, a także osoby, które z uwagi na trudności poznawcze mają obniżoną zdolność do dbania o higienę i profilaktykę – wskazano w piśmie wystosowanym przez zastępcę RPO Macieja Taborowskiego.

Jak podkreślono, osoby niepełnosprawne mają obawy, że jeszcze długo nie będą mogły uczestniczyć w życiu społecznym, a potęgują to prognozy, według których szczepienie dla późniejszej grupy, w której się znajdują, ma się odbywać pod koniec 2021 r. „Taka perspektywa dla tych osób oznacza kolejny rok życia w zamknięciu oraz pozbawia je prawa do normalnego życia i godnego traktowania – ocenił RPO.

Resort odpowiada

Pytane o tę kwestię biuro prasowe ministerstwa poinformowało, że resort zdrowia rozważa możliwość zakwalifikowania do grupy priorytetowej osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.

„Jeśli zapadnie decyzja w tej sprawie, poinformujemy opinię publiczną – dodano.

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw SARS-CoV-2 na początku szczepienia są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie: pracowników ochrony zdrowia, pracowników Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

DPS-y i ZOL-e

W następnym etapie ze szczepień skorzystają: pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe oraz nauczyciele.

W swoim piśmie RPO wskazywał też na inne problematyczne jego zdaniem kwestie, m.in. na to, czy użyte w programie sformułowanie „nauczyciele” oznacza również opiekunów i opiekunki w żłobkach.

„Nie da się także jednoznacznie stwierdzić, czy wśród grup priorytetowych są pracownicy i pensjonariusze izb wytrzeźwień, noclegowni i schronisk dla bezdomnych. A ich zagrożenie wydaje się porównywalne np. z placówkami ochrony zdrowia” – dodał.

Inne pytania

Rzecznik zwrócił też uwagę na brak szczegółów co do liczebności osób w poszczególnych grupach priorytetowych czy zasad szczepień tzw. ozdrowieńców.

Pierwsza dostawa szczepionki na COVID-19 dotarła do Polski w ubiegły piątek, 25 grudnia, transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. Pierwszą zaszczepioną w Polsce osobą była naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie.

Pierwszeństwo osób z niepełnosprawnością

Na naszym portalu wielokrotnie poruszaliśmy temat pierwszeństwa w szczepieniach na COVID-19 osób z niepełnosprawnością. Pytany przez nas o tę kwestię jeszcze w listopadzie br. prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19 nie miał wątpliwości, że osoby z niepełnosprawnością powinny być uwgzlędnione jako grupa priorytetowa w szczepieniach. 

Pytaliśmy także MZ o to, jak będzie wyglądać szczepienie osób niesamodzielnych

Podawaliśmy na bieżąco informacje o Narodowym Programie Szczepień.

Informowaliśmy także o interpelacji poselskiej posłanki Wandy Nowickiej, która pytała premiera o to, czy rząd zagwarantuje osobom z niepełnosprawnością pierwszeństwo w szczepieniach na koronawirusa. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Wątpliwe skutki szczepień.
  Danuta Jedrzejczyk
  23.04.2021, 21:15
  Mam gr. INWALIDZKĄ. Artykuł 38 lub 39 Konstytucji RP, mówi o zakazie przeprowadzania eksperymentów medycznych na niepełnosprawnych. Mając osłabiony organizm licznymi operacjami oraz chore serce, nie zamierzam, bez względu na konsekwencje, ryzykować szczepieniem na Covid.
  odpowiedz na komentarz
 • Rządowi popaprańcy
  Mistrz
  05.01.2021, 17:57
  Rząd i MZ nie rozumieją, że większym zagrożeniem jest zakażenie osób chorych na choroby przewlekłe od służb mundurowych (zdrowych) i osób po 60 roku życia (zdrowych) ? Kto tam pracuje ? Statystyki są zbyt zawiłe, bo do porównania są dwie cyfry ? No ludzie, opamiętajcie się i zmieńcie swoje mózgi lub doradców !
  odpowiedz na komentarz
 • Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie będą grupą priorytetową w szczepieniach na COVID-19?
  Iga
  05.01.2021, 15:11
  Czy jest może petycja online, którą można by podpisać. W sieci jest tylko petycja ale obejmująca wyłącznie podopiecznych i pracowników rozmaitych placówek. Nie każda osoba z niepełnosprawnością jest zrzeszona lub uczęszcza do WTZ!
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawny u lekarza ,a szczepionka
  niepelnosprasny
  01.01.2021, 22:56
  ON niesamodzielne od wielu miesięcy pozostają w domach,nie tylko odcięte od świata,ale,co gorsze od lekarzy specjalistów ponieważ my i nasi opiekunowie boimy się zakażenia.Umieszczenie nas w I grupie szczepionych uchroni nas nie tylk przed zakażeniem ale,ca najważniejsze,przestaniemy bać się wizyty u specjalistów lub szpitali.Nie chcemy narażać siebie i naszych opiekunów dlatego pozostajemy w domach a stan naszego zdrowia się pogarsza.Okulista nie potrafi zbadać mojego dna oka przez telefon!!!!!!!Prosimy o szczepionki dla niepełnosprawnych w pierwszej kolejności.Niepelnosprawni nie mogą czekać na szczepienia wiele miesięcy bo musimy leczyć także inne choroby. Ti
  odpowiedz na komentarz
 • Tak powinno być!
  Janek
  01.01.2021, 00:37
  Wielu jest bardzo chorych i potrzebują szczepień!
  odpowiedz na komentarz
 • Starość to nie jest choroba ani niepełnosprawność
  Dynia
  31.12.2020, 17:48
  I znowu zamieszczacie Integracjo zdjęcie starca na szpitalnym wózku jako osoby niepełnosprawnej. Bo młodzi nie chorują, co nie?! To już trochę wkurza że wg was niepełnosprawne są tylko dzieci i starcy. A co z młodymi niepełnosprawnymi?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas