Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie będą grupą priorytetową w szczepieniach na COVID-19? MZ odpowiada

31.12.2020
Autor: PAP, Beata Dązbłaż, fot. pixabay
starszy pan siedzi na wózku na zewnątrz odwrócony tyłem

Resort zdrowia rozważa możliwość zakwalifikowania do grupy priorytetowej osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów – poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia. Pytanie dotyczące tej kwestii wystosował w piśmie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Rzecznik Praw Obywatelskich.

W informacji prasowej zamieszczonej na stronie RPO wskazano, że Rzecznik wyraża zadowolenie z szybkiego wdrażania programu szczepień, jednak ma wątpliwości co do określenia grup priorytetowych, które mają zostać zaszczepione w pierwszych etapach. Chodzi przede wszystkim o nieuwzględnienie osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.

Grupa podwyższonego ryzyka

„Osoby z niepełnosprawnościami są w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem i jego skutkami. To w szczególności osoby, u których przyczyną niepełnosprawności są schorzenia układu krążeniowo-oddechowego, współwystępujące schorzenia różnych układów organizmu, czyli osoby z tzw. niepełnosprawnością sprzężoną oraz ze schorzeniami powodującymi znaczące osłabienie odporności, a także osoby, które z uwagi na trudności poznawcze mają obniżoną zdolność do dbania o higienę i profilaktykę – wskazano w piśmie wystosowanym przez zastępcę RPO Macieja Taborowskiego.

Jak podkreślono, osoby niepełnosprawne mają obawy, że jeszcze długo nie będą mogły uczestniczyć w życiu społecznym, a potęgują to prognozy, według których szczepienie dla późniejszej grupy, w której się znajdują, ma się odbywać pod koniec 2021 r. „Taka perspektywa dla tych osób oznacza kolejny rok życia w zamknięciu oraz pozbawia je prawa do normalnego życia i godnego traktowania – ocenił RPO.

Resort odpowiada

Pytane o tę kwestię biuro prasowe ministerstwa poinformowało, że resort zdrowia rozważa możliwość zakwalifikowania do grupy priorytetowej osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.

„Jeśli zapadnie decyzja w tej sprawie, poinformujemy opinię publiczną – dodano.

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw SARS-CoV-2 na początku szczepienia są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie: pracowników ochrony zdrowia, pracowników Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

DPS-y i ZOL-e

W następnym etapie ze szczepień skorzystają: pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe oraz nauczyciele.

W swoim piśmie RPO wskazywał też na inne problematyczne jego zdaniem kwestie, m.in. na to, czy użyte w programie sformułowanie „nauczyciele” oznacza również opiekunów i opiekunki w żłobkach.

„Nie da się także jednoznacznie stwierdzić, czy wśród grup priorytetowych są pracownicy i pensjonariusze izb wytrzeźwień, noclegowni i schronisk dla bezdomnych. A ich zagrożenie wydaje się porównywalne np. z placówkami ochrony zdrowia” – dodał.

Inne pytania

Rzecznik zwrócił też uwagę na brak szczegółów co do liczebności osób w poszczególnych grupach priorytetowych czy zasad szczepień tzw. ozdrowieńców.

Pierwsza dostawa szczepionki na COVID-19 dotarła do Polski w ubiegły piątek, 25 grudnia, transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. Pierwszą zaszczepioną w Polsce osobą była naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie.

Pierwszeństwo osób z niepełnosprawnością

Na naszym portalu wielokrotnie poruszaliśmy temat pierwszeństwa w szczepieniach na COVID-19 osób z niepełnosprawnością. Pytany przez nas o tę kwestię jeszcze w listopadzie br. prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19 nie miał wątpliwości, że osoby z niepełnosprawnością powinny być uwgzlędnione jako grupa priorytetowa w szczepieniach. 

Pytaliśmy także MZ o to, jak będzie wyglądać szczepienie osób niesamodzielnych

Podawaliśmy na bieżąco informacje o Narodowym Programie Szczepień.

Informowaliśmy także o interpelacji poselskiej posłanki Wandy Nowickiej, która pytała premiera o to, czy rząd zagwarantuje osobom z niepełnosprawnością pierwszeństwo w szczepieniach na koronawirusa. 

Komentarz

  • Wątpliwe skutki szczepień.
    Danuta Jedrzejczyk
    23.04.2021, 21:15
    Mam gr. INWALIDZKĄ. Artykuł 38 lub 39 Konstytucji RP, mówi o zakazie przeprowadzania eksperymentów medycznych na niepełnosprawnych. Mając osłabiony organizm licznymi operacjami oraz chore serce, nie zamierzam, bez względu na konsekwencje, ryzykować szczepieniem na Covid.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas