Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta socjalna po śmierci osoby pobierającej ją

21.06.2021
Autor: T.

Niepełnosprawna córka pobierała rentę socjalną i zmarła 2 września. ZUS wypłacił opiekunowi jej rentę 13 września (córka zawsze pobierała rentę 15 września) i domaga się zwrotu mimo, że akt zgonu był dostarczony wcześniej. Czy słuszna jest decyzja ZUS-u?

Szanowna Pani,

nie ma konieczności zwrotu świadczenia do ZUS, jeżeli renta wpłynęła na konto przed śmiercią świadczeniobiorcy, bez względu na to, w którym dniu miesiąca zmarł rencista. W tym przypadku wypłata nastąpiła po śmierci. Zdarzają się sytuacje, że wypłata renty jest kontynuowana po śmierci świadczeniobiorcy. ZUS czynności związane ze wstrzymaniem świadczenia podejmuje niezwłocznie, a zaprzestanie wypłaty następuje od możliwie najbliższego miesiąca. Ponieważ jednak dokumentacja przygotowywana jest na 10-13 dni przed terminem wypłaty (dotyczy to kilkudziesięciu tysięcy świadczeń w jednym terminie wypłaty), a informację dotyczącą zgonu otrzymano zapewne już po zamknięciu tzw. list wypłat, wstrzymania dokonano za późno. Przepisy stanowią, że kwota renty wypłacona po zgonie córki, jest nienależna i podlega zwrotowi.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych: (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 53); art. 101. Prawo do świadczeń ustaje:1) gdy ustanie którykolwiek z warunków wymaganych do uzyskania tego prawa; 2) ze śmiercią osoby uprawnionej.

 

 Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas