Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Czy mają Państwo menu w brajlu?”

04.01.2021
Autor: Redakcja, fot. Tommy Edison, kadr z filmiku, youtube.com
Tommy Edison

4 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Braille’a – rocznica urodzin Louisa Braille’a, twórcy alfabetu dla osób niewidomych. Z tej okazji zachęcamy do wzięcia udziału w drobnym, nieskomplikowanym „wyzwaniu”.

Menu w brajlu

- Czy mają Państwo menu w brajlu?
- Yyy… brązowe menu?

To fragment rozmowy telefonicznej niewidomego youtubera Tommy’ego Edisona i kelnerki z pizzerii.

Internauci zadali brytyjskiemu vlogerowi pytanie o to, czy będąc w restauracji ktoś zawsze musi mu czytać całe menu? Tommy zdecydował się odpowiedzieć nagrywając filmik, w którym dzwoni do pobliskich 10. restauracji i pyta o dostępne menu w brajlu. Takie menu pozwala osobie niewidomej samodzielnie zapoznać się z ofertą gastronomiczną. Często strony internetowe lokali nie są dostępne dla osób niewidomych, podobnie jak menu w obrazkach dodawane bez podpisu alternatywnego na fanpaga lokalu na Facebooku.

Okazało się, że siedem na dziesięć knajp nie posiada listy dań w wersji dla osób niewidomych. Niektórzy kelnerzy potrzebowali wyjaśnienia nazwy „menu w braille'u”, zdarzyło się nawet, że jeden z przyjmujących zgłoszenie przerwał rozmowę.

Ostatecznie Tommy wybrał jedną z trzech restauracji, które dysponowały „tajemniczym menu” i pojechał do niej z przyjacielem. W filmiku możemy zobaczyć, jak wygląda brajlowski jadłospis oraz to, jak Tommy biegle czyta oferowane posiłki.

Pytanie przy składaniu zamówienia

W obecnej pandemicznej sytuacji nie możemy wychodzić do knajp i restauracji. Od kilku miesięcy trwają kampanie i akcje, zachęcające do wspierania lokalnej gastronomii. Najlepiej jest zamawiać dania bezpośrednio przez stronę internetową wybranego lokalu lub telefonicznie.

Jeśli telefonicznie zamawiacie jedzenie na obiad lub kolację, zadajcie przy okazji jedno pytanie – o to, czy wybrany przez Was lokal przed pandemią dysponował menu brajlowskim. Nie należy oceniać restauracji, wystarczy tylko zapytać i podzielić się informacją w komentarzu. 


Filmiki Tommy’ego Edisona są znakomitym materiałem edukacyjnym, dostępne są na jego kanale w serwisie Youtube po angielsku. Osoby nieznające tego języka mogą włączyć napisy do klipów i zmienić język z angielskiego na polski.

 

Komentarz

  • Łatwo wyśmiewać
    Marcin
    04.01.2021, 17:12
    Ok fajnie śmiejemy się, to dlaczego czasopismo Integracja nie jest też w Brailu? No właśnie to działa też w drugą stronę. Może po prostu firmom komercyjnym nie opłaca się robić menu dla niewidomych, bo to kosztuje.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas