Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zatrudnienie na etat w budżetówce, a dodatkowe pieniądze dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności

02.03.2021
Autor: K.

Czy mogę uzyskać jakieś dodatkowe pieniądze z racji lekkiego stopnia - niedosłuch, będąc jedynym pracownikiem w całej placówce z orzeczeniem. Czy pracodawca może się starać o takie dofinansowanie? Czy ja mając dochód netto poniżej 1000 zł netto na osobę w rodzinie, powinnam się gdzieś zgłosić i w razie coś,do kogo się udać i z jakimi dokumentami?

Szanowna Pani,

Pracodawca zatrudniający osobę z lekkim stopniem niepełnosprawności może korzystać z dofinansowania do wynagrodzenia. Zachęcam do zapoznania się z informacjami w tym zakresie na stronie PFRON. Istnieją jednak ograniczenia w korzystaniu z takiej pomocy w przypadku, gdy wynagrodzenie finansowane jest ze środków publicznych.

Z racji posiadania lekkiego stopnia niepełnosprawności nie przysługują natomiast Pani świadczenia pieniężne.

Jeżeli sytuacja w rodzinie (gospodarstwie domowym) jest trudna, jest możliwość skorzystania z pomocy opieki społecznej. Zgodnie z art. 2 ust. 1  ustawy o pomocy społecznej, pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Natomiast zgodnie z art. 3 ustawy o pomocy społecznej pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.

Zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie sytuacjom, o których mowa w art. 2 ust. 1. przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem. Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy. Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej.

Jest więc zawsze możliwość – gdy potrzebne jest wsparcie – skierowania odpowiedniego pisma do właściwego dla Pani ośrodka pomocy społecznej.

Jak w każdej sprawie zalecam zawsze, aby nie poddawać się w poszukiwaniu wsparcia i pamiętać o tym, że pisma kierowane do organu powinny być merytoryczne.  

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas