Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek dla bezrobotnego opiekuna osoby niepełnosprawnej

21.06.2021
Autor: I.

Gdzie złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy dla osoby bezrobotnej opiekującej się dorosłą osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym? Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym ze względu na chorobę psychiczną, która jest w reemisji i mam syna, który wprawdzie nie mieszka ze mną, ale się mną opiekuje zdalnie, to znaczy monitoruje moje życie, kontakty ze społecznością lokalną, pracę zdalną, wyjazdy poza miejsce zamieszkania używając dostępnych programów Opera i telefonii komórkowej. Pełni nie mniej nie więcej, a rolę ochronną. Czy w tej sytuacji mogę starać się o zasiłek opiekuńczy dla niego? Syn nie pracuje, nie posiada środków na własne utrzymanie i korzysta jedynie ze wsparcia ojca (eksmałżonka) w formie jedzenia i noclegu. Bardzo proszę o szybkie jasne pouczenie w tej sprawie, bowiem jutro upływa termin składania wniosków. 

Szanowna Pani,

to nie Pani, a syn powinien rozważyć złożenie wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego/specjalnego zasiłku opiekuńczego – świadczenie przyznawane jest opiekunowi.

Po pierwsze na ile można uznać, iż syn opiekuje się Panią (co jest jednym z warunków otrzymania danego świadczenia) nie mieszkając z Panią, a jak Pani stwierdza syn „opiekuje się zdalnie”, „monitoruje” Pani życie, a także pełni „rolę ochronną” Jak daleko mieszka od Pani syn, jak często jest u Pani, w jakim zakresie pomaga Pani – to są podstawowe informacje, które powinno się uzyskać od Pani i syna.

Powyższe świadczenia przyznają wydziały świadczeń rodzinnych w gminie, powinien zatem Pani syn udać się do urzędu gminy, aby poznać warunki uzyskania jednego z powyższych świadczeń.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas