Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zatrudnienie w ochronie. Nadgodziny a urlop

07.01.2021
Autor: Anita Siemaszko, fot. pixabay.com
Źródło: Integracja 6/2020
Zegar wskazujący godz. 15:43

W pracy w ochronie coraz częściej się zdarza, że w długich miesiącach, gdzie np. limit godzin wynosi 176, zaczyna brakować godzin pracy i wtedy mamy uzupełniać etat, biorąc urlop. Taka sytuacja jest dla mnie nie do przyjęcia, bo w miesiącu, w którym jest 160 godzin, nie wykazują nam nadgodzin, a pensja jest taka sama. Proszę o odpowiedź, czy ta sytuacja jest zgodna z prawem? – pisze nam Andrzej M.

 

prawnik Integracji, Anita SiemaszkoOdpowiada prawnik Integracji, Anita Siemaszko: Taka sytuacja z całą pewnością nie jest zgodna z prawem pracy.

Uzupełnianie brakujących godzin do obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy jego urlopem jest niezgodne z przepisami. Praca powinna być tak rozplanowana, aby zapewniała pełne wykorzystanie czasu pracy pracownika. Oznacza to, że należy ją zaplanować na pełny obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy. Za organizację pracy w firmie odpowiada pracodawca. Nie może on przenosić na pracownika kosztów złej organizacji czasu pracy w zakładzie. Nieprawidłowe jest więc wpisywanie urlopu na godziny niedopracowane przez pracownika do obowiązującego wymiaru czasu pracy zamiast planowania w tym okresie pracy.

Urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem pracowniczym i może zostać podzielony na części tylko na wniosek pracownika, w tym jedną nie krótszą niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 Kodeksu pracy – K.p.). Pracodawca nie jest więc uprawniony do samodzielnego podziału urlopu pracownika na części i udzielania go w terminie korzystnym dla siebie. Nie jest więc dopuszczalne przymusowe udzielenie pracownikowi urlopu w terminie wyznaczonym przez pracodawcę (z wyjątkiem okresu wypowiedzenia), tak aby czas pracy był zgodny z obowiązującym wymiarem. Przepisy prawa urlopowego regulują też kwestię udzielania urlopów, w tym uzgadnianie terminu wykorzystania urlopów. Jak stanowi art. 163 § 1 K.p., urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów lub w porozumieniu z pracownikiem. O podział urlopu na części może więc wystąpić tylko pracownik.

Komentarz

  • Rzeczywistość
    gość
    07.01.2021, 19:38
    Teoria teorią, każdy wie jak powinno być i że jest to niezgodne z przepisami. Pytam dlaczego nikt tego nie kontroluje skoro jest to praktyka powszechna stosowana przez wszystkie firmy ochroniarskie

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy doświadczasz przemocy z powodu niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas