Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zatrudnienie w ochronie. Nadgodziny a urlop

07.01.2021
Autor: Anita Siemaszko, fot. pixabay.com
Źródło: Integracja 6/2020
Zegar wskazujący godz. 15:43

W pracy w ochronie coraz częściej się zdarza, że w długich miesiącach, gdzie np. limit godzin wynosi 176, zaczyna brakować godzin pracy i wtedy mamy uzupełniać etat, biorąc urlop. Taka sytuacja jest dla mnie nie do przyjęcia, bo w miesiącu, w którym jest 160 godzin, nie wykazują nam nadgodzin, a pensja jest taka sama. Proszę o odpowiedź, czy ta sytuacja jest zgodna z prawem? – pisze nam Andrzej M.

 

prawnik Integracji, Anita SiemaszkoOdpowiada prawnik Integracji, Anita Siemaszko: Taka sytuacja z całą pewnością nie jest zgodna z prawem pracy.

Uzupełnianie brakujących godzin do obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy jego urlopem jest niezgodne z przepisami. Praca powinna być tak rozplanowana, aby zapewniała pełne wykorzystanie czasu pracy pracownika. Oznacza to, że należy ją zaplanować na pełny obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy. Za organizację pracy w firmie odpowiada pracodawca. Nie może on przenosić na pracownika kosztów złej organizacji czasu pracy w zakładzie. Nieprawidłowe jest więc wpisywanie urlopu na godziny niedopracowane przez pracownika do obowiązującego wymiaru czasu pracy zamiast planowania w tym okresie pracy.

Urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem pracowniczym i może zostać podzielony na części tylko na wniosek pracownika, w tym jedną nie krótszą niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 Kodeksu pracy – K.p.). Pracodawca nie jest więc uprawniony do samodzielnego podziału urlopu pracownika na części i udzielania go w terminie korzystnym dla siebie. Nie jest więc dopuszczalne przymusowe udzielenie pracownikowi urlopu w terminie wyznaczonym przez pracodawcę (z wyjątkiem okresu wypowiedzenia), tak aby czas pracy był zgodny z obowiązującym wymiarem. Przepisy prawa urlopowego regulują też kwestię udzielania urlopów, w tym uzgadnianie terminu wykorzystania urlopów. Jak stanowi art. 163 § 1 K.p., urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów lub w porozumieniu z pracownikiem. O podział urlopu na części może więc wystąpić tylko pracownik.

Komentarz

  • Nagdodziny a urlop
    Lidia
    13.01.2021, 09:01
    W kazdej firmie narzucają urlop ON by zleceniowcy mieli duzo godzin.Daja grafik a tam 4 dni urlopu,5 dni i tak w każdym miesiącu.Nikt nie sprawdza jak pracuja ON .Pracodawcy kasę biorą z PFRON i zadowoleni.3,5 miliarda zl rocznie rzad dofinansowuje pracodawców za zatrudnienie ON!!! Nigdzie na świecie tak nie ma.Nas wykorzystuja tj ON pracujemy jak zdrowi takie wymagania.sami na obiektach w nocy...niezależnie od choroby.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy doświadczasz przemocy z powodu niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas