Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Problem z pracodawcą

14.01.2021
Autor: A.

Pracodawca nie respektował 7-godzinnego dnia pracy osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawnościObecnie przebywam na zasiłku rehabilitacyjnym, w czasie jego trwania pracodawca zwolnił mnie ze skutkiem natychmiastowym. Po otrzymaniu świadectwa pracy wniosłam o poprawkę ponieważ prosiłam o uwzględnienie powstałych nadgodzin i wypłatę ekwiwalentu. Pracodawca pomimo przekazania mu orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, przez 4 miesiące nie wyrażał zgody na skrócony 7-godzinny czas pracy. Wiem, że w tym okresie otrzymywał dofinansowanie z PFRON. Poproszę o pomoc. Na jaki artykuł prawny mogę się powołać, gdzie jasno wynika, że złożenie orzeczenia automatycznie pociąga za sobą prawo (a nie dobrą wolę pracodawcy) do skróconego dnia pracy osoby niepełnosprawnej, tym bardziej że pracodawca korzystał już wtedy z dofinansowania.

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 15. 1.  ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Natomiast zgodnie z art. 16. w/w ustawy przepisów art. 15 nie stosuje się:

  1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2. gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.

Warto zapoznać się z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 6 lipca 2005 roku (sygn. akt III PK 51/05), w którym skład orzekający stwierdził – „ustalenie w umowie o pracę zawartej z pracownikiem niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym 8-godzinnego dnia pracy zamiast zgodnego z prawem 7-godzinnego oznacza, że za każdą przepracowaną ósmą godzinę ma on prawo do wynagrodzenia w wysokości 1/7 dziennego wynagrodzenia wynikającego z umowy i do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych”.

W innym wyroku Sąd Najwyższy stwierdził – „Za ósmą godzinę pracy w ciągu doby niepełnosprawnemu pracownikowi należy się rekompensata z tytułu wykonywania obowiązków w nadgodzinach. Pracodawca nie może twierdzić, że nieprzestrzeganie ustawowego limitu czasu pracy takich osób może być dla nich korzystne i ma przeciwdziałać dyskryminacji” (wyrok z dnia 3 sierpnia 2016 r. sygn. akt I PK 168/15).

Sprawę należy omówić bezpośrednio z prawnikiem, który pozna szczegóły - w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

Sprawę można omówić z pracownikami miejscowego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas