Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Faustyna Kotłowska Sportowcem bez Barier w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego!

11.01.2021
Autor: inf. pras., fot. B. Zborowski/PKPar
Faustyna Kotłowska w stroju reprezentacji Polski uśmiechnięta trzyma za plecami rozpostartą polską flagę

Decyzją Kapituły w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat tytuł Sportowca Bez Barier Roku 2020 otrzymała paralekkoatletka Faustyna Kotłowska. Z kolei głosami czytelników Przeglądu Sportowego i widzów Telewizji Polsat triumfatorem 86. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2020 Roku został Robert Lewandowski.

Z powodu pandemii Finał 86. Plebiscytu Przeglądu Sportowego odbył się w reżimie covidowym. Finał bez udziału gości mogliśmy oglądać na antenie Telewizji Polsat. Podobnie jak i w ubiegłych latach przyznano statuetkę dla sportowca z niepełnosprawnością.

Podziękowania Faustyny

Do tych, którzy przeszli do historii najstarszego i najbardziej prestiżowego polskiego plebiscytu dołączyła młodziutka paralekkoatletyczna gwiazda, Faustyna Kotłowska (Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START”). Statuetkę Czempiona odebrała z rąk Anny Lewandowskiej.

- Cieszę się, że te emocjonujące chwile mogę spędzić w takim towarzystwie. Bardzo mi miło, ponieważ moje wyniki zostały dostrzeżone, ale wiem, że moje osiągnięcia nie należą tylko do mnie – powiedziała Faustyna tuż po odebraniu statuetki Czempiona. – Chciałabym podziękować moim trenerom, którzy wierzą we mnie nawet, gdy ja w siebie nie wierzę. A także mojej rodzinie, przyjaciołom, znajomym i współkadrowiczom. Wszystkim sportowcom życzę, aby imprezy, na które tak wszyscy czekamy odbyły się w tym roku bez zastrzeżeń – dodała.

Sukcesy zwyciężczyni

Ogromny talent Faustyny Kotłowskiej został dostrzeżony także przez Polski Zawiązek Lekkoatletyki – na początku grudnia zawodniczka została laureatką nagrody „Złote kolce”, prestiżowego wyróżnienia, o którym śnią wszyscy lekkoatleci. Miniony sezon może zatem zaliczyć do jak najbardziej udanych.

W trakcie tegorocznych 48. Paralekkoatletycznych Mistrzostw Polski Faustyna Kotłowska pobiła rekordy świata w kat. F64 w pchnięciu kulą (10,35 m) i w rzucie dyskiem (36,53 m). Zawody odbyły się w czasie, gdy miały odbywać się igrzyska paraolimpijskie – forma przyszła zatem we właściwym momencie i gdyby nie pandemia być może moglibyśmy się cieszyć ze złotego medalu Kotłowskiej na igrzyskach.

Teraz wyzwaniem będzie powtórzenie fantastycznej dyspozycji w Tokio w 2021 roku, jednak zważywszy charakter i usposobienie zawodniczki, można być pewnym, że zrobi wszystko, by zawalczyć o podium.

Odkryty talent

Faustyna Kotłowska do paraolimpijskiego sportu trafiła w 2017 roku. To właśnie wtedy w technikum budowlanym wypatrzył ją nauczyciel WF-u Leszek Zblewski. W aktywnej dziewczynie po amputacji lewej nogi dostrzegł niezwykły potencjał. Można śmiało powiedzieć, że Faustyna miała mnóstwo szczęścia – Zblewski był bowiem średniodystansowcem, reprezentantem Polski, a do tego trenerem Daniela Peka, dwukrotnego wicemistrza paraolimpijskiego. Lepiej trafić nie mogła.

Szybko rozpoczęli współpracę pod okiem Zbigniewa Lewkowicza, trenera kadry paralekkoatletów. Oddanie i ogromny zapał do pracy przyniosły efekty już w 2018 roku, kiedy to podczas mistrzostw Europy w Berlinie Kotłowska wywalczyła brązowy medal w rzucie dyskiem bijąc swój życiowy rekord. Rok później w szwajcarskim Nottwil zdobyła 2 złote medale mistrzostw świata juniorów – w pchnięciu kulą i w rzucie dyskiem. Była to świetna rozgrzewka przed ubiegłorocznymi Paralekkoatletycznymi Mistrzostwa Świata w Dubaju – tam wywalczyła srebrny medal w kuli, brąz w dysku i kwalifikację na igrzyska paraolimpijskie w Tokio. I jak sama przyznaje przełożenie igrzysk na 2021 rok to dla niej dodatkowy czas na przygotowanie.

- W moich wynikach widać progres, więc mam nadzieję, że za rok będzie on jeszcze większy i w Tokio pokażę, czego nauczyłam się w sumie przez dwa sezony – przyznaje paralekkoatletka.

Kalendarium

Po raz pierwszy w historii Plebiscytu Przeglądu Sportowego tytuł Honorowego Sportowca Roku w 1988 roku otrzymał niepełnosprawny pływak, multimedalista paraolimpijski – Arkadiusz Pawłowski. Tytuły Niepełnosprawnego Sportowca Roku przyznawane były od 2004 roku (z przerwą w 2010 i 2011 roku). W ubiegłym roku tytuł Sportowca Niepełnosprawnego 2019 roku otrzymała także gwiazda paralekkoatletycznych aren Lucyna Kornobys (Start Wrocław). Łukasz Szeliga Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i PZSN „Start” podkreślił, że nagroda dla tak młodej zawodniczki może być niezwykłą motywacją do pracy.

Plebiscyt Przeglądu Sportowego – zwycięzcy w kategorii Sportowiec bez Barier

1988 – Arkadiusz Pawłowski (pływanie) –Honorowy Sportowiec Roku

Tytuł: Niepełnosprawny Sportowiec Roku:

 • 2004 – Tomasz Blatkiewicz (LA)
 • 2005 – Tomasz Hamerlak (LA)
 • 2006 – Katarzyna Rogowiec (narciarstwo biegowe, biathlon)
 • 2007 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
 • 2008 – Natalia Partyka (tenis stołowy/ Katarzyna Pawlik (pływanie)
 • 2009 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
 • 2010 – brak
 • 2011 – brak
 • 2012 – Rafał Wilk (kolarstwo)
 • 2013 – Mateusz Michalski (LA)
 • 2014 – Renata Kałuża (kolarstwo)
 • 2015 – Bartosz Tyszkowski (LA)
 • 2016 – Natalia Patyka (tenis stołowy)
 • 2017 – Joanna Mazur/Michał Stawicki (LA)
 • 2018 – Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)
 • 2019 – Lucyna Kornobys (LA)
 • 2020 – Faustyna Kotłowska (LA)
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • szybka kariera
  Tato Kuby
  15.01.2021, 09:58
  pod okiem trenera Zbigniewa Lewkowicza są tylko szybkie i udane kariery. A co z tymi, co rozwijają wolniej panie trenerze. Tato Kuby- zawodnika nie tak dynamicznego.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas