Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

ParAgility

22.09.2005

11 września 2005 r. w Warszawie odbyły się pierwsze w Polsce pokazy ParaAgility, zorganizowany przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Przyjaciel.

Ośmioosobowa drużyna przygotowywała się do pokazu przez dwa miesiące. W jej skład wchodzą podopieczni Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej z Konstancina-Jeziorny (8 osób), jedna osoba z zakładu dla niewidomych w Laskach oraz psy (Lupo, Spajk, Pola, Lucek, Benio, Korsa, Czesiek i Grendel) przygotowane przez treserkę agility Magdalenę Ziółkowską.

Czym jest agility?

Agility to stosunkowo młoda, bardzo widowiskowa dyscyplina sportu kynologicznego. Narodziła się w Wielkiej Brytanii w latach 70-tych. Pierwszy publiczny pokaz miał miejsce na najsławniejszej wystawie psów Cruft's Dog Show w 1978 roku. Prezentacja nowej formy zabawy z psami szybko zdobyła popularność wśród wystawowej publiczności. W 1980 roku brytyjski Kennel Club opracował regulamin i rozpoczęła się sportowa kariera agility. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) przyjęła regulamin agility i uznała je za sport w 1991 roku.

Agility zostało zainspirowane konkursami hippicznymi. Zasada jest ta sama - pokonać tor bez błędów i szybciej niż konkurenci. Różnice jednak są istotne. Przeszkody zostały dopasowane wielkością do psów, a ich zestaw wzbogacony o inne rodzaje - huśtawkę, kładkę, dwa rodzaje tuneli, slalom, które bardzo uatrakcyjniły pokazy i zawody. Kolejność przeszkód na torze - podobnie jak w jeździectwie - zawodnicy, w tym przypadku przewodnicy psów, poznają bezpośrednio przed startem. Pies wchodzi na tor bez smyczy, bez obroży, nie znając toru, który ma pokonać. Od przewodnika i jego kontaktu z psem zależy sukces obojga. Przewodnik może prowadzić psa jedynie głosem i gestami. Nie wolno dotykać ani psa, ani przeszkód. Pokonanie toru w innej kolejności niż wyznaczona przez sędziego zawodów oznacza dyskwalifikację.
Obecnie agility cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Europie, ale także na całym świecie. Od kilku lat rozgrywane są Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie sportu organizowane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

Agility w Polsce
W Polsce zainteresowano się agility na początku lat 90-tych. Jednak sport ten nie rozwijał się tak dynamicznie, jak w innych krajach. Ostatnio i u nas nastąpiło ożywienie - zaczęły powstawać różne ośrodki agility zakładane przez miłośników tego jakże wspaniałego sportu. Agility - to nie tylko zabawa i sport. Trening agility, buduje porozumienie między psem a przewodnikiem, co procentuje również, na co dzień. Ponadto, agility jest bardzo demokratyczną dyscypliną sportu, gdyż można uprawiać ją w każdym wieku i z każdym psem - małym, dużym, rodowodowym lub mieszańcem

PARAGILITY -  czyli agility dla osób niepełnosprawnych

To nic innego jak tylko agility, zasady są takie same, tory są takie same, przeszkody i psy również. Różnica jest tylko jedna podział zawodników z uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności.

Podział na klasy sprawnościowe przedstawia się następująco:
1. osoby wykorzystujące wózki inwalidzkie (napędzane elektrycznie)
2. osoby wykorzystujące wózki inwalidzkie (napędzane ręcznie)
3. niedowład kończyn górnych, uszkodzenie słuchu lub wzroku (bez wykorzystania sprzętu rehabilitacyjnego)
4. niedowład kończyn górnych i dolnych, lub tylko dolnych (z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego)

PARAGILTY W POLSCE

11 września 2005 podczas odbywających się w Warszawie targów Zoomarket w Pałacu Kultury i Nauki odbył się pierwszy w Polsce pokaz ParAgility, czyli agility dla osób niepełnosprawnych.

Pierwsza drużyna ParAgility w Polsce to podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Konsatncinie: Paweł Chmielarczyk (16 lat), Mariusz Parapura (27 lat), Jurek Gąsiorowski (27 lat), Agnieszka Nowak (27 lat), Artur Samoluk (30 lat), Patrycja Jabłońska (11 lat), Michał Pezik (12 lat) i Kasia Perzyna (15 lat) oraz psy z Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym PRZYJACIEL: Benek (Cavalier King Charles Spaniel), Czesio (Golden Retriever), Lucek (Labrador Retriever), Lupo (Golden Retriever), Pola (Golden Retriever), Spajk (Labrador Retriever), które na co dzień pracują jako "terapeuci", a także Grendal (owczarek belgijski Groenendael).

Zawodnicy przygotowywali się do pokazu pod czułym okiem Magdy Ziółkowskiej - instruktora agility. Warto zaznaczyć, Grendel i Czesiek to psy, które ten sport uprawiają od kilku lat, pozostałe zaś psy przygotowywały się do pokazu tylko dwa miesiące.
Każdy z zawodników otrzymał zasłużoną nagrodę ufundowaną przez sponsora pokazu producenta karmy dla psów PURINA. Nagrodę wręczyła Pani Barbara Tarczyńska Junior Product Manager Nestle Purina PetCare Poland.

Po pokazie był czas na wywiady i zdjęcia. Artur, Jurek i Michał zapytani przez reporterkę czy przygotowania były trudne zgodnie odpowiadają: "bardzo łatwe, tylko czasami psu się może pomylić i człowiekowi się może pomylić".

"Bardzo się cieszymy, że udało się zorganizować taki pokaz. Na świcie sport ten jest bardzo popularny wśród niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że już niedługo nasza drużyna uda się na mistrzostwa świata" - mówi Nina Bekasiewicz.

Więcej informacji na temat agility i ParAgility na stronach:
www.przyjaciel.pl
www.paragility.pl
www.strefa.agility.pl

Autor: Wioletta Bartkiewicz, Nina Bekasiewicz, Magdalena Ziółkowska
Zdjęcia: Marek Zawadka

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas