Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej

18.02.2021
Autor: K.

Pracownik w latach 2015-2017 miał orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, po roku pracy od orzeczenia nabył prawo do dodatkowego urlopu dla osób niepełnosprawnych i go wykorzystał. W grudniu 2020 r. dostarczył nowe orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, data orzeczenia 31 X 2020 r. Niepełnosprawność orzeczona od 15 marca 2020 r. do 31 marca 2023 r. Symbol niepełnosprawności jest inny, niż w poprzednim orzeczeniu. W związku z powyższym mam pytanie, czy pracownik ponownie musi przepracować rok od orzeczenia, aby nabyć prawo do dodatkowego urlopu. A co się dzieje w sytuacji, gdyby był ten sam symbol niepełnosprawności co w poprzednim orzeczeniu.

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Oznacza to, że prawo do pierwszego dodatkowego urlopu pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu (na umowę o pracę) roku po dniu zaliczenia go do jednego z dwóch wskazanych stopni niepełnosprawności. Ponadto zgodnie z art. 20c w związku z art. 2a ww. ustawy osobie niepełnosprawnej przysługują uprawnienia pracownicze odpowiednio od dnia, od którego osoba niepełnosprawna została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Kluczowym jest więc kwestia przedstawienie pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, nie zaś samo posiadanie orzeczenia np. od wielu lat.

Ustawa wskazuje na stopień niepełnosprawności, nie zaś na symbole niepełnosprawności. Jak wynika z Pani zapytania, przepracowała już Pani w przeszłości i korzystała już Pani w przeszłości z urlopu dodatkowego. Czyli przepracowała już Pani jeden rok po dniu zaliczenia jej do jednego ze stopni niepełnosprawności uprawniających do tego urlopu (tym samym nabyła już Pani prawo do urlopu dodatkowego).

Dlatego w myśl przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie ma według mnie konieczności, aby obecnie, gdy znowu - po przerwie - otrzymała Pani stopień umiarkowany, ale z innym symbolem ponownie „odpracować” ww. rok. Ustawa nie jest jednak precyzyjna w tym zakresie, nie określając wprost jak interpretować powstające przerwy pomiędzy wydanymi orzeczeniami.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas