Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Po feriach uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. Co ze szkołami specjalnymi?

12.01.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
Źródło: gov.pl
uczeń siedzi w ławce i rysuje

Minister zdrowia Andrzej Niedzielski poinformował, że od 18 stycznia uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej będą mogli wrócić do nauki w szkolnych ławkach. Będzie to jednak możliwe w ścisłym reżimie sanitarnym.

Inaczej wygląda sytuacja w placówkach specjalnych. Od 9 listopada 2020 roku wszyscy uczniowie przeszli na zdalny tryb edukacji. Nauka stacjonarna możliwa była m.in. w szkołach specjalnych.

Szkoły specjalne

Dyrektorzy szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, a także szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej mogli sami w tym okresie decydować o trybie nauczania.

Ponadto dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły był zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole).

Dlatego też nauczyciele szkół specjalnych, obok nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i  pracowników obsługi administracyjnej szkół mogą wziąć udział w trwających od 11 do stycznia badaniach przesiewowych na obecność SARS-Cov-2.

Obostrzenia w szkole

Powrót najmłodszych uczniów wiąże się jednak z wprowadzeniem szeregu obostrzeń. Na przykład na lekcje mogą uczęszczać tylko uczniowie bez objawów chorobowych, sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. Oprócz tego rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej.

Z własnym misiem tylko w szkole specjalnej

Oprócz tego uczniowie nie powinni zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) na przykład zabawki.

Wszystkie wytyczne dotyczące powrotu uczniów do szkół są wymienione na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas