Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ubezpieczyciele dyskryminują osoby z niepełnosprawnościami?

12.01.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
kolorowe parasole

Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Finansowy zajmą się dyskryminacją osób z niepełnosprawnością. Jest to efekt interwencji poselskiej posłanki Koalicji Obywatelskiej Magdaleny Łośko.

Problemem dostępności ubezpieczeń dla osób z niepełnosprawnością integracja zajmuje się od lat – zwłaszcza w kontekście ubezpieczeń sprzętu rehabilitacyjnego, ale też psów asystujących. Niestety zawsze konkluzja była podobna: rynek ubezpieczeniowy w praktyce nie odpowiada na potrzeby osób z niepełnosprawnosciami. Oprócz tego same osoby z niepełnosprawnością stanowią grupę, która nie jest postrzegana przez ubezpieczycieli za atrakcyjną.

Posłanka pisze do Rzeczników

Zdaniem posłanki Magdaleny Łośko obecne przepisy prawne mogą dla niektórych osób z niepełnosprawnością oznaczać brak możliwości zawarcia umowy ubezpieczenia na życie (dla części z nich dostęp jest również mocno utrudniony). Dlatego też posłanka zwróciła się do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara oraz Rzecznika Finansowego Mariusza Goleckiego z propozycją podjęcia działań w celu wypracowania rozwiązań, które mogłyby przeciwdziałać dyskryminacji osób niepełnosprawnych podczas zawierania tego typu umów.

W odpowiedzi na jej pismo Rzecznik Finansowy potwierdził, że obecne przepisy prawne mogą dla niektórych osób z niepełnosprawnością oznaczać brak możliwości zawarcia umowy ubezpieczenia, przede wszystkim ze względu na obowiązującą swobodę tego typu umów. Poprosił też o wspólną interwencję Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Pisze Rzecznik do Rzecznika

Jak wskazuje Rzecznik Finansowy w piśmie do Biura RPO, choć zasada niedyskryminacji ze względu na niepełnosprawność jest jedną z podstawowych zasad porządku prawnego Unii Europejskiej, to niekoniecznie odnosi się do ubezpieczeń.

- Zakład ubezpieczeń może zażądać, aby ubezpieczony lub osoba, na rachunek której ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia, poddali się badaniom lekarskim lub badaniom diagnostycznym z minimalnym ryzykiem, z wyłączeniem badań genetycznych, w celu oceny ryzyka ubezpieczeniowego, ustalenia prawa do świadczenia i wysokości tego świadczenia – wskazuje Rzecznik Finansowy. – W odniesieniu do ubezpieczeń indywidualnych ocena ryzyka medycznego może spowodować odmowę ubezpieczenia osoby niepełnosprawnej, gdy ryzyko jest zbyt duże albo ograniczenie zakresu umowy i ustalenie warunków umowy adekwatnie do ryzyka (wyższe składki, albo niższe sumy ubezpieczenia) – dodaje.

Niezdolny do pracy nie wykupi polisy?

Oprócz tego Rzecznik Finansowy zwrócił uwagę, że w umowach ubezpieczenia grupowego, w przypadku których stosuje się uproszczoną ocenę ryzyka, ubezpieczyciel w deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia wymaga m.in. złożenia od klienta oświadczenia, że nie uznano w stosunku do niego niezdolności do pracy.

- Ponadto w ogólnych warunkach ubezpieczenia osobowego występują postanowienia informujące, że niektóre osoby nie mogą być objęte ubezpieczeniem, np. ze względu na wiek, pobyt w szpitalu, czy przybywanie na zwolnieniu lekarskim. Ubezpieczeniem niejednokrotnie nie może zostać objęta osoba, która przebywa w hospicjum, placówce dla przewlekle chorych lub jest uznana za niezdolną do pracy – zwraca uwagę Rzecznik Finansowy.

Jak poinformowało nas biuro poselskie Magdaleny Łośko, Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Finansowy wyrazili gotowość do współpracy i już wkrótce podejmą bezpośrednie rozmowy na temat dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami na rynku ubezpieczeń. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • ocena ryzyka
  niepelnosprawny ubezpieczony
  13.01.2021, 12:58
  Oferta ubezpieczeniowa, a raczej zawarta z ubezpieczycielem umowa określa prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka. Powszechnie wiadomo, że ubezpieczyciel to nie Św. mikołaj, a instytucja zarabiająca na składkach. Jeśli mamy ubezpieczenie NNW, to prawdopodobienstwo, że osoba niepełnosprawna np. niewidoma ucierpi w wypadku jest większe niż w przypadku osoby pełnosprawnej. Smutne, ale prawdziwe
  odpowiedz na komentarz
 • NARESZCIE
  Sonia
  13.01.2021, 12:10
  Może ktoś odnajdzie w osobach niepełnosprawnych pełnowartościowych petentów firm ubezpieczeniowych.Oni mają zachowane prawa obywatelskie ,mogą głosować, występować niekiedy w urzędach
  odpowiedz na komentarz
 • Dyskryminacja
  WalićWszystkich
  12.01.2021, 19:28
  Jestem zdrowy ja byk u lekarza ostatnio byłem z 10 lat temu ale poruszam sie na wózku inwalidzkim po urazie kręgosłupa Próbowałem sie ubezpieczyć nawet nie ma mowy GŁUPIE REKLAMY UBEZPIECZYMY CIE BEZ BADAŃ I STANU ZDROWIA tylko nie jak jesteś niepełnosprawny
  odpowiedz na komentarz
 • Problem wyssany z palca
  Marcin
  12.01.2021, 18:39
  Problem wyssany z palca zwłaszcza przy ubezpieczeniach na życie. Nawet polisy na wypadek raka nie chronią przed tym ryzykiem tj. zachorujesz to z reguły i tak guzik dostaniesz. Nawet jak ubezpieczyciele wezmą sobie do serca działania RPO i Rzecznika finansowego to cena ubezpieczenia dla niepełnosprawnego będzie bardzo wysoka, bo ubezpieczyciel ma zarabiać a nie dawać. Co innego przy ubezpieczeniach majątkowych tj ubezpieczenie wózka czy innego sprzętu ortopedycznego, tu faktycznie nie chcą ubezpieczać lub ubezpieczasz to zbiorczo przy ubezpieczeniu mieszkania jako tzw. wyposażenie ruchome, ale taka polisa nie chroni np. przed uszkodzeniem wózka na zewnątrz. (na spacerze lub podczas jazdy do sklepu czy tam lekarza).
  odpowiedz na komentarz
 • Nie tylko ubezpieczyciele dyskryminuja niepelnosprawnych
  niepełnosprawny magister
  12.01.2021, 18:11
  ON w naszym kraju są traktowane jak obywatele drugiej kategorii.Kazda grupa spoleczna(nauczyciele,górnicy,policjanci) może walczyć o lepszy byt poprzez ;protesty,strajki,manifestacje.Niepelnosprawni takich możliwości nie posiadają.Nasze państwo życia im wcale nie ułatwia; 1.Darmowe leki dla seniorów a dla niepełnosprawnych NIE 2. 500 plus dla dzieci,nawet z najbogatszych rodzin, a dla niepełnosprawnych NIE (tylko jakiś ochlap z kryterium dochodowym) 3.Szczepienia grup priorytetowych,niepelnosprawnycch NIE 4.Godziny dla seniorów, dla niepełnosprawnych NIE Rządzący nie myślą o niepełnosprawnych starają się nam wciskać;DPSy,WTZy, PEFRONy,turnusy rehabilitacyjne.Zamiast tego wolimy srednia krojawa pensje (ok.4,5 tys. Złotych ) by normalnie żyć.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas