Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Smartfon SeeYou nie tylko dla niewidomych

20.11.2012
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

- Moja mama jest osobą słabowidzącą. Obserwowałem jej problemy przez całe życie i tak zrodził się pomysł na SeeYou – mówi Marcin Łapa, pomysłodawca i realizator projektu pierwszego na świecie smartfona obsługiwanego głosowo.

SeeYou to także sieć komórkowa i szereg aplikacji, które ułatwią codzienne funkcjonowanie osobom z dysfunkcją wzroku. SeeYou Phone to smartfon obsługiwany poprzez komendy głosowe, konieczne jest więc wykorzystanie WiFi, gdyż rozpoznawanie głosu odbywa się przy pomocy serwera. SeeYou Phone wzbogacony jest o takie aplikacje i funkcje jak: organizer, nawigacja,czy funkcje specjalistyczne – lupa elektroniczna, aplikacja opiekuna, połączenie z asystentem. – Wypowiadając słowo asystent, łączymy się z call center; możemy w ten sposób uzyskać wszelakie informacje, zamówić taksówkę czy dowiedzieć się, gdzie jest najbliższy szpital – tłumaczy Łapa. – Planujemy też wprowadzić dodatkowy pakiet ubezpieczenia OC – dodaje.

W 2013 r. planowane są nowe funkcjonalności w SeeYou Phone. – W przyszłym roku chcemy wprowadzić w smartfonie 17 nowych funkcji, m.in. rozpoznawanie twarzy i kolorów czy ostrzeganie przed przeszkodami – mówi szef firmy Humann SA.

Telefon obsługiwany jest przez sieć SeeYou Mobile, a oparty  na systemie operacyjnym SeeYou Platform, który umożliwia przekształcanie określonych modeli telefonów z systemem Android w urządzenia obsługiwane za pomocą głosu. SeeYou Apps to wybrane aplikacje, które wchodzą w skład systemu i pozwalają na udźwiękowienie konkretnych funkcji telefonu.

Podstawą projektu jest system Android, dotychczas niedostępny dla osób z dysfunkcją wzroku, oraz smartfon Samsung Google Nexus. Urządzenie może być obsługiwane przy pomocy zestawu słuchawkowego, co pozwala na  zachowanie intymności w miejscach publicznych. Ewa Lewandowska, niedowidząca piosenkarka, na co dzień mieszkająca w Nowym Jorku, uważa, że smartfon SeeYou jest najlepszym wprowadzonym do tej pory rozwiązaniem. – Korzystam z niego od samego początku. Mam zajęte ręce, gdyż poruszam się z białą laską i psem, telefon pozwala mi jednak na swobodny dostęp do wiadomości tekstowych, Skype’a czy Facebooka. Bardzo dużo podróżuję i w tej sytuacji to najlepsze rozwiązanie – mówi Lewandowska.

Odpowiedź na wiele potrzeb

Podobną opinię o SeeYou Phone ma Paweł Urbański, niewidomy podróżnik i informatyk, który uczestniczył w testach urządzenia jeszcze przed wprowadzeniem go na rynek. – Gdybym miał możliwość robienia notatek głosowych wcześniej, na pewno dużo więcej zostałoby z moich wypraw. Miałem okazję testować wiele rozwiązań, które były tworzone z myślą o niewidzących, a w rzeczywistości nie potrafiły sprostać naszym potrzebom. W tym kontekście SeeYou Phone jest prawdziwą rewolucją – mówi Urbański. Pomysłodawcy projektu przekonują, że SeeYou jest doskonałym rozwiązaniem także dla osób sparaliżowanych i mających problem z poruszaniem się.

Urbański prowadzi dwie firmy, dlatego docenia oszczędność czasu na prostych rzeczach, jak np. możliwość zrobienia notatki głosowej podczas jazdy samochodem. Uważa, że to doskonałe narzędzie pomocne w zarządzaniu firmą.

Koszt SeeYou Phone to 2500 zł brutto. Marcin Łapa podkreśla, że cena urządzenia nie jest wysoka w porównaniu z innymi urządzeniami dla osób z dysfunkcją wzroku, które są na rynku. Abonament w sieci SeeYou Mobile można wykupić w granicach 38-76 zł brutto miesięcznie. Sieć działa na terenie całego kraju, a dzięki współpracy z innymi sieciami - także za granicą.

Firma Humann SA zamierza jeszcze w przyszłym roku wprowadzić swoje rozwiązania na inne rynki, przede wszystkim do krajów skandynawskich i Hiszpanii.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Więcej informacji
    Karol
    22.11.2012, 14:35
    Warto poznać cały projekt bliżej: http://seeyou-mobile.com. A tu jest rozmowa przeprowadzona przez znanego blogera mediafuna: http://www.youtube.com/watch?v=hpWOs-msEdk&feature=results_video
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas