Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

15.01.2021
Autor: Redakcja, fot. inf. pras. (1), pixabay.com (2), B. Zborowski/PKPar (3), archiwum dr. Michała Urbana (4)
cztery obrazki: napis Szczepimy się, dłonie dziecka rysujące po papierze kolorowymi kredkami, Faustyna Kotłowska i Michał Urban

Orzeczenie dziecka. Jak skutecznie odwołać się od decyzji komisji?; Czy szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna dla osób z niepełnosprawnością? Zapytaliśmy WHO i producenta; Po feriach uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. Co ze szkołami specjalnymi?; Działalność dodatkowa i bez rejestracji. Ale co z rentą? Więcej informacji z drugiego tygodnia stycznia na portalu Niepelnosprawni.pl.

Polecamy

Orzeczenie dziecka. Jak skutecznie odwołać się od decyzji komisji?

Decyzje zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Dotyczy to m.in. dzieci z autyzmem, których rodzice coraz częściej skarżą się na niesprawiedliwe ich zdaniem orzeczenia. Jak się skutecznie odwoływać od niekorzystnych decyzji? Odpowiada dr Michał Urban, prawnik od lat współpracujący z Integracją.

Informator ZUS: kwarantanna i co dalej?

Jeśli z powodu COVID-19 jesteś skierowany na kwarantannę lub objęty izolacją, to aby otrzymać świadczenie chorobowe, nie musisz dostarczać ZUS lub pracodawcy decyzji sanepidu. ZUS otrzyma dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (EWP). Udostępni je również pracodawcy na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Osoba skierowana na kwarantannę albo objęta izolacją także będzie miała taką informację na swoim koncie na PUE ZUS.

Wydarzenia

Uwaga! Ruszają rejestracje szczepień dla osób 70+. Pierwsze rejestracje już od 15 stycznia

Rozpoczynamy proces powszechnych szczepień przeciw COVID-19. Od 15 stycznia seniorzy powyżej 80. roku życia będą mogli zarejestrować się na szczepienia na konkretny termin. Zaraz potem, bo od 22 stycznia, będą mogły zrobić to osoby, które skończyły 70 lat. Pozostali będą mogli zgłosić chęć zaszczepienia poprzez krótki formularz online. Dzięki temu otrzymają informacje, gdy ruszy rejestracja na konkretny termin dla konkretnych grup wiekowych lub zawodowych. 

Czy szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna dla osób z niepełnosprawnością? Zapytaliśmy WHO i producenta

Według rządowych prognoz, do końca pierwszego kwartału br. ze szczepień przeciwko COVID-19 skorzysta 2,9 mln osób. Do połowy stycznia potrwa szczepienie osób z Etapu 0, jednak na swoją kolej czekają już seniorzy, mieszkańcy domów pomocy społecznej i innych placówek. W tej grupie nie brakuje osób z niepełnosprawnością, które poszukują informacji o skuteczności i bezpieczeństwie szczepień. Pytania i wątpliwości trafiają także do naszej redakcji. Część z nich przekazaliśmy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i firmie Pzifer/BionTech, producentowi pierwszej, dostępnej w tej chwili w Polsce, szczepionki Comirnaty.

Po feriach uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. Co ze szkołami specjalnymi?

Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski poinformował, że od 18 stycznia uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej będą mogli wrócić do nauki w szkolnych ławkach. Będzie to możliwe jednak w ścisłym reżimie sanitarnym. 

Praca

Działalność dodatkowa i bez rejestracji. Ale co z rentą?

Pracuję na pół etatu, mam rentę i maluję też portrety oraz różne obrazy na zamówienie, np. na prezenty. Bardzo się podobają, mam nawet liczne propozycje zarobkowe. Trochę boję się jednak przyjmować zamówienia od obcych ludzi, żeby nie wpaść w kłopoty związane z podatkami i ograniczeniem/ zabraniem renty. Zastanawiam się nad działalnością gospodarczą, ale nie wiem, czy mogę jako pracownik i czy sobie poradzę z rachunkami, fakturami, odliczeniami itp. Proszę o informację, czy mogę liczyć na jakieś ulgi jako osoba niepełnosprawna (słuch) i w ogóle jak się do tego zabrać? – pyta nas Józef H. Odpowiada Anita Siemaszko, pracowniczka Integracji. 

Kultura

Weź udział w Festiwalu Unlimited – sztuka osób z niepełnosprawnością

British Council i Southbank Centre w Londynie zapraszają na piątą edycję festiwalu Unlimited, który poświęcony jest ambitnym kreatywnym przedsięwzięciom artystów z niepełnosprawnością. W tym roku festiwal odbędzie się online w dniach 13-17 stycznia 2021 r., a dostęp do niemal wszystkich z 33 wydarzeń jest bezpłatny. 

Sport

Faustyna Kotłowska Sportowcem bez Barier w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego!

Decyzją Kapituły w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat tytuł Sportowca Bez Barier Roku 2020 otrzymała paralekkoatletka Faustyna Kotłowska. Z kolei głosami czytelników Przeglądu Sportowego i widzów Telewizji Polsatu triumfatorem 86. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2020 Roku został Robert Lewandowski.

Relacje

Nie traćmy nadziei

Koniec roku za nami, a nowy zaczął panowanie. Dla większości Polaków był to trudny czas. Pandemia i protesty zwolenników aborcji i przeciwników Kościoła odbiły swoje piętno w naszym życiu. Dlatego chcę przytulić do serca wszystkich, którzy cierpią z powodu tych wydarzeń. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas