Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

20 lat przeszczepów serca w Polsce

09.11.2005

Dwadzieścia lat temu, 5 listopada 1985 roku, zespół lekarzy pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Operacja odbyła się w Śląskim Centrum Chorób Serca (wówczas Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii) w Zabrzu.

Na świecie pierwszy udany przeszczep serca przeprowadził już w 1967 r. południowoafrykański kardiochirurg dr Christiaan Barnard. W Polsce próbę transplantacji serca podjęli w 1969 r. w Łodzi Jan Moll i Antoni Dziatkowiak - jednak bez powodzenia. Zabieg udał się dopiero Zbigniewowi Relidze w roku 1985. Pacjent przeżył jednak tylko 2 miesiące. Przyczyną śmierci była sepsa - z powodu dużych dawek leków immunosupresyjnych jego organizm nie poradził sobie z infekcją.

Obecnie pierwszy rok od operacji przeżywa około 85% pacjentów. Najdłuższy czas przeżycia z przeszczepionym sercem, to, jak dotąd, 24 lata. W Polsce rekordzistą jest 63-letni Roman Wewiór z Gdańska, który żyje z przeszczepionym przez prof. Religę sercem już 18 lat i 4 miesiące.

W tej chwili w Polsce zabiegi przeszczepienia serca wykonują cztery ośrodki: Klinika Chirurgii Serca i Naczyń Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, warszawski Szpital MSWiA, Instytut Kardiologii w Aninie oraz Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Co roku w sumie przeprowadza się ok. 100-120 takich operacji. Możliwości tych placówek są jednak znacznie większe, więcej jest też chorych oczekujących na zabieg. Problemem jest jednak brak dawców. Mówił o tym także prof. Religa podczas uroczystości upamiętniającej pierwszy udany przeszczep serca w Zabrzu. Zdaniem profesora potrzebna jest alternatywa - sztuczne serce.

Źródło: PAP, www.mp.pl, 7 listopada 2005 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Błąd w tekście
    Dariusz Musiał
    25.11.2016, 22:37
    W tekście jest błąd powielany od lat 90- tych. Pierwszy pacjent po przeszczepie serca przeżył tylko 6 dni a nie 2 miesiące.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas