Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

IV edycja Konkursu APTEKA BEZ BARIER rozstrzygnięta

01.12.2005

Dobiegła końca kolejna, IV już edycja Konkursu APTEKA BEZ BARIER. Jej laureatem została szczecińska apteka "Melisa", prowadzona przez państwa Jadwigę i Tomasza Policzkiewiczów. Pani Jadwiga została dodatkowo uhonorowana tytułem APTEKARZA BEZ BARIER 2005 za pracę na rzecz poprawy komfortu korzystania z apteki przez osoby niepełnosprawne.

Tegoroczna edycja konkursu rozpoczęła się 1 kwietnia i trwała do 30 września. Wzięło w niej udział ponad 200 aptek z całej Polski. To dużo, zważywszy, iż w poprzednich trzech edycjach łączna ilość aptek, które przystąpiły do konkursu, nie przekroczyła liczby 400.
"Prowadzona od czterech lat kampania z roku na rok zyskuje coraz większy rozgłos w branży farmaceutycznej. Coraz więcej aptekarzy wykazuje zainteresowanie Konkursem i, co najważniejsze, coraz więcej decyduje się na dostosowanie swoich lokali aptecznych. Wiemy jednak, że wciąż jest przed nami dużo do zrobienia, dlatego prowadzimy kolejne edycje Konkursu" - powiedział Kazimierz Herba, prezes zarządu TORFARM S.A.

Konkurs APTEKA BEZ BARIER jest jednym z elementów kampanii społecznej zainaugurowanej 1 października 2001 przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Fundację "Polska bez barier" oraz toruńskiego dystrybutora leków, firmę Torfarm S.A.
Kampania ma charakter informacyjno-edukacyjny, a jej głównym celem jest uwrażliwienie środowiska farmaceutycznego na problematykę barier architektonicznych i mentalnych w polskich aptekach oraz zachęcanie właścicieli aptek do udostępniania tych placówek dla osób niepełnosprawnych. Krąg odbiorców Kampanii to przede wszystkim osoby niepełnosprawne. Jednakże apteka przystosowana pod tym kątem staje się zarazem dostępna dla matek z wózkiem czy ludzi starszych o obniżonej sprawności.

PRZEWODNIK DLA APTEKARZY
W ramach kampanii przygotowany został również Przewodnik dla aptekarzy chcących dostosować swoje apteki do potrzeb osób niepełnosprawnych, pierwsza tego typu publikację branżową w Polsce.
Przewodnik stanowi kompendium wiedzy na temat dostosowania lokali aptecznych nie tylko dla osób poruszających się na wózkach, ale również niewidomych, głuchoniemych czy niepełnosprawnych umysłowo. Podpowiada, jakie udogodnienia architektoniczne można zastosować dla poszczególnych niepełnosprawności, jak ułatwić komunikację między farmaceutą, a niepełnosprawnym pacjentem oraz jakie dodatkowe urządzenia mogą pomóc aptekarzowi podczas obsługiwania osoby niepełnosprawnej.

Gala APTEKI BEZ BARIER
Uroczysta Gala APTEKI BEZ BARIER odbyła się 26 listopada w toruńskim hotelu Filmar. Wśród osób zaproszonych znalazły się znakomitości świata farmacji - m. in. prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Andrzej Wróbel, prezes Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Janusz Pluta, Główny Inspektor Farmaceutyczny Dorota Duliban - oraz przedstawiciele show-businessu zaangażowani w akcję, m. in. Barbara Bursztynowicz i Jakub Sienkiewicz. Łącznie zaproszono około 100 osób, w tym także przedstawicieli mediów branżowych oraz lokalnych.
Podczas Gali laureatom zostały wręczone wyróżnienia. Wieczór uświetnił występ Olgi Bończyk i Orkiestry Vita Activa, po występie której wszyscy goście zostali zaproszeni na uroczystą kolację.
Gali towarzyszyło otwarcie wystawy prac osób niepełnosprawnych, pozyskanych specjalnie na tę uroczystość z Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Wystawę będzie można oglądać codziennie w foyer hotelu Filmar.

V EDYCJA TUŻ, TUŻ
Głównym celem poprzednich czterech edycji Konkursu APTEKA BEZ BARIER było zachęcenie farmaceutów i właścicieli aptek do architektonicznego udostępnienia ich placówek osobom starszym, niepełnosprawnym oraz matkom z dzieckiem w wózku. Honorowano również aptekarza, który w sposób szczególny zasłużył się działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych.
Plany przyszłorocznej edycji sięgają jeszcze dalej. Oprócz założeń poprzednich edycji pojawi się nowe - zwrócić uwagę właścicieli aptek na niepełnosprawnych farmaceutów, których fizyczny stopień niepełnosprawności nie powinien być czynnikiem eliminującym z życia zawodowego. Celem V edycji Konkursu APTEKA BEZ BARIER będzie zatem dodatkowo zachęta do przebudowy placówki i wyposażenia jej w urządzenia, które umożliwią zatrudnienie niepełnosprawnego farmaceuty.
Pionierem w tym względzie okazał się laureat III edycji, który udowodnił, że przy odrobinie wyobraźni i chęci można uczynić swoją aptekę miejscem pracy osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. To stanowiło zachętę do podniesienia poziomu Konkursu.

Autor: Agnieszka Rusinek, (opr. mb ngo.pl)
Źródło: SCH Public Relations 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas