Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będzie korekta rozporządzenia dot. I etapu szczepień. Po seniorach – osoby przewlekle chore

20.01.2021
Autor: PAP, fot. pixabay.com
strzykawki puste leżą w zbiorowisku

- Będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień. Etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części: w etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b przewlekle chorzy, w etapie 1c przedstawiciele służb państwowych – poinformował w środę, 20 stycznia, szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera przyznał na środowej konferencji prasowej, że w ostatnim czasie do resortu zdrowia i KPRM wpłynęło szereg uwag i wniosków dotyczących ustalonej kolejności szczepień, m.in. ze strony Rady ds. Medycznych przy Premierze Mateuszu Morawieckim.

Trzy części etapu pierwszego

- Szczególnie dużo takich wniosków dotyczyło preferencyjnego i właściwego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe – dodał Dworczyk.

Jak mówił, w każdym procesie decyzyjnym mogą pojawić się błędy, które trzeba skorygować.

- I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany i skorygowany etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19. Dokonaliśmy, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej (...), podziału etapu pierwszego na trzy części – poinformował szef KPRM.

Według szefa KPRM:

 • w części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60 roku życia,
 • w części 1B - osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane),
 • w części 1C - nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

Wcześniejsze szczepienie

Michał Dworczyk zapowiedział, że wkrótce zmienione zostanie rozporządzenie dotyczące szczepień przeciwko COVID-19.

Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej.

Poinformował też, że w pomoc przy rejestracji seniorów włączy się Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Polityk zaapelował do seniorów, by w większym niż dotychczas zakresie korzystali z infolinii dedykowanej programowi szczepień.

- Ten sposób jest bardziej bezpieczny i prostszy do rejestracji – podkreślił szef KPRM.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Co z chorobami rzadkimi?
  Dynia
  22.01.2021, 12:04
  Co to znaczy choroby przewlekłe? Na WP Pisali że jest jakaś lista tych chorób. Coś ciężko mi uwierzyć że będą na niej także rzadkie choroby genetyczne. Nikt się takimi osobami nie przejmuje, kto umrze ten umrze co nie?
  odpowiedz na komentarz
 • A kiedy szczepienia niepełnosprawnych i ich opiekunow?
  Jozek
  22.01.2021, 10:53
  A kiedy nastąpią szczepienia niepełnosprawnych i ich opiekunow? W przychodniach kolejki seniorów,którzy sami tam dotarli.Co z niepełnosprawnymi,niewidomymi,osobami na wózkach i ich opiekunami.Kiedy te osoby będą szczepione?????????????????
  odpowiedz na komentarz
 • Aleksandra
  Aleksandra
  20.01.2021, 19:17
  A co w sytuacji, kiedy na drzwiach punktu szczepień pojawiła się informacja, że do końca marca nie przyjmuje się zgłoszeń do szczepienia? A moja Mama to seniorka 70+
  odpowiedz na komentarz
 • Choroby przewlekle
  Krakus
  20.01.2021, 18:13
  Każdy niepełnosprawny w stopniu znacznym cierpi na choroby przewlekle.Potrzebuje częstych wizyt u lekarzy specjalistów,dlatego ON,jak i ich opiekunowie potrzebują szczepień w pierwszej kolejności.
  odpowiedz na komentarz
 • Barbara Kowalczyk
  B. Kowalczyk
  20.01.2021, 16:42
  Lekarze POZ nie wystawiają skierowań dla chorych przewlekłe nawet tych 75+
  odpowiedz na komentarz
 • Czy każdy niepełnosprawny z choroba przewlekla?
  niepelnosprawny
  20.01.2021, 16:12
  Mam 57 lat,stopień znaczny z powodu chorób oczu(jaskra,zaćma,zwyrodnienie siatkówki,wysoka krótkowzroczność,starczowzrocznosc).Czy będzie możliwość zaszczepienia się w grupie Ib?Wprzypadku tych schorzeń musze być pod stałą opieką okulisty.Od początku pandemii unikam przychodni w obawie przed zakażeniem siebie i opiekuna.Moj stan zdrowia pogorszył się.Kiedy będę zaszczepiony by wrócić pod opiekę lekarza okulisty?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas