Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będzie korekta rozporządzenia dot. I etapu szczepień. Po seniorach – osoby przewlekle chore

20.01.2021
Autor: PAP, fot. pixabay.com
strzykawki puste leżą w zbiorowisku

- Będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień. Etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części: w etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b przewlekle chorzy, w etapie 1c przedstawiciele służb państwowych – poinformował w środę, 20 stycznia, szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera przyznał na środowej konferencji prasowej, że w ostatnim czasie do resortu zdrowia i KPRM wpłynęło szereg uwag i wniosków dotyczących ustalonej kolejności szczepień, m.in. ze strony Rady ds. Medycznych przy Premierze Mateuszu Morawieckim.

Trzy części etapu pierwszego

- Szczególnie dużo takich wniosków dotyczyło preferencyjnego i właściwego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe – dodał Dworczyk.

Jak mówił, w każdym procesie decyzyjnym mogą pojawić się błędy, które trzeba skorygować.

- I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany i skorygowany etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19. Dokonaliśmy, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej (...), podziału etapu pierwszego na trzy części – poinformował szef KPRM.

Według szefa KPRM:

  • w części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60 roku życia,
  • w części 1B - osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane),
  • w części 1C - nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

Wcześniejsze szczepienie

Michał Dworczyk zapowiedział, że wkrótce zmienione zostanie rozporządzenie dotyczące szczepień przeciwko COVID-19.

Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej.

Poinformował też, że w pomoc przy rejestracji seniorów włączy się Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Polityk zaapelował do seniorów, by w większym niż dotychczas zakresie korzystali z infolinii dedykowanej programowi szczepień.

- Ten sposób jest bardziej bezpieczny i prostszy do rejestracji – podkreślił szef KPRM.

Komentarz

  • Czy każdy niepełnosprawny z choroba przewlekla?
    niepelnosprawny
    20.01.2021, 16:12
    Mam 57 lat,stopień znaczny z powodu chorób oczu(jaskra,zaćma,zwyrodnienie siatkówki,wysoka krótkowzroczność,starczowzrocznosc).Czy będzie możliwość zaszczepienia się w grupie Ib?Wprzypadku tych schorzeń musze być pod stałą opieką okulisty.Od początku pandemii unikam przychodni w obawie przed zakażeniem siebie i opiekuna.Moj stan zdrowia pogorszył się.Kiedy będę zaszczepiony by wrócić pod opiekę lekarza okulisty?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas