Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy DPS-y zostaną otwarte po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 ich mieszkańców?

20.01.2021
Autor: Ilona Berezowska, fot. tatlin/Pixabay.com
Dłoń za szybą, po której ściekają krople deszczu

Od 18 stycznia 2021 r. w domach pomocy społecznej (DPS) trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Ponad 70 proc. pensjonariuszy wyraziło chęć zaszczepienia. Motywacją, oprócz zmniejszenia ryzyka ciężkiego przebiegu choroby, jest również nadzieja na poluzowanie obostrzeń dotyczących odwiedzin i przywrócenie sposobu funkcjonowania tych placówek według reguł obowiązujących przed pandemią. Mieszkańcy domów opieki zastanawiają się, kiedy to się stanie.

Chociaż żadna konkretna data otwarcia DPS-ów nie jest znana, w środę, 20 stycznia, podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera, pojawiły się pewne wskazówki. Pytany o otwarcie domów opieki prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, powiedział:

- Wygląda na to, że będzie to możliwe.

Swoją opinię doradca premiera uzasadnił obserwacjami efektywności szczepień prowadzonymi w innych krajach.

- Dane pochodzące z badań klinicznych i obserwacyjnych wskazują, że nawet jeśli w grupie osób starszych i bardziej narażonych dojdzie do zakażenia, to przebieg choroby jest łagodniejszy i nie prowadzi do śmierci – mówił prof. Horban. – Myślę więc, że dwa tygodnie po drugiej dawce szczepienia będzie można odetchnąć, jeśli chodzi o odwiedziny w DPS-ach.

Decyzje na początku marca?

W podobnym tonie wypowiedziała się Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

- Pewne wytyczne, które przekazywaliśmy w uzgodnieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym, mówiły o zamknięciu domów opieki dla odwiedzających, ale to nie znaczy, że całkowicie nie można było się skontaktować z bliskimi – mówiła minister Maląg. – Były organizowane miejsca, gdzie przy pewnych restrykcjach mieszkańcy mogli mieć kontakt z bliskimi.

Minister dodała, że decyzje o poluzowaniu obostrzeń muszą być wyważone, a ich podejmowanie będzie się opierało o analizę sytuacji w poszczególnych DPS-ach.

Szczepienia mieszkańców domów opieki mają się zakończyć 22 stycznia. Druga dawka szczepienia wymaga 21-dniowej przerwy. Efektywność tych działań będzie można ocenić 14 dni po powtórzeniu szczepienia. Pierwsze decyzje w sprawie odwiedzin i większej swobody w codziennym życiu są więc możliwe na początku marca.

Komentarz

  • szczepionka
    Mieszkaniec
    21.01.2021, 15:34
    Ja odmówiłem szczepionki moją szczepionkę dostała rehabilitantka My mieszkańcy i tak jesteśmy pozbawieni wolności nie mamy od miesięcy kontaktów z ludem wiec na jaką hole......re marnować szczepionki niech podają tym którzy mają duży kontakt z ludźmi

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas