Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czemu będąc niepełnosprawnym, muszę pracować 8 godzin?

29.03.2021
Autor: A.

Pracuję w monitoringu miejskim w (...) jako operator kamer (zatrudnia urząd miasta). Wszyscy mamy II grupy niepełnosprawności i dysfunkcje ruchowe. Praca jest 3-zmianowa: pierwsza 6-14, druga 14-22, trzecia 22-6. Od początku pracy nasza pani kadrowa podsuwa nam co roku dokument że niby my niepełnosprawni pracujący na monitoringu sami piszemy to pismo do lekarza medycyny pracy, pismo w skrócie brzmi tak: panie doktorze, proszę wyrazić zgodę do pracy na monitoringu, aby mój zakład pracy nie musiał stosowac ustawy z 1997 roku o niepełnosprawnych. Podpisujemy od 11 lat ten ich cwany kwitek i pracujemy po 8 godzin za najniższą krajową. Biorą kasę, dotację z PFRON-u, a nas jak murzynów traktują - co ciekawe 8 godzin pracy, wynagrodzenie najniższe, skorzystać z ulgi niepełnosprawnych nie możemy, a pracodawca doi PFRON aż piszczy - to zwykła niesprawiedliwość!! Pracodawca (i to państwowy pracodawca) korzysta z udogodnień i nas ludzi, no a my nie możemy skorzystać z 7-godzinnej pracy.

Szanowny Panie,

zgodnie z art. 15. 1. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Natomiast zgodnie z art.  16. w/w ustawy przepisów art. 15 nie stosuje się:

  1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2. gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.

Warto zapoznać się z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 6 lipca 2005 roku (sygn. akt III PK 51/05), w którym skład orzekający stwierdził – „ustalenie w umowie o pracę zawartej z pracownikiem niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym 8-godzinnego dnia pracy zamiast zgodnego z prawem 7-godzinnego oznacza, że za każdą przepracowaną ósmą godzinę ma on prawo do wynagrodzenia w wysokości 1/7 dziennego wynagrodzenia wynikającego z umowy i do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych”.

W innym wyroku Sąd Najwyższy stwierdził – „Za ósmą godzinę pracy w ciągu doby niepełnosprawnemu pracownikowi należy się rekompensata z tytułu wykonywania obowiązków w nadgodzinach. Pracodawca nie może twierdzić, że nieprzestrzeganie ustawowego limitu czasu pracy takich osób może być dla nich korzystne i ma przeciwdziałać dyskryminacji” (wyrok z dnia 3 sierpnia 2016 r. sygn. akt I PK 168/15).

Sprawę należy omówić bezpośrednio z prawnikiem, który pozna szczegóły - w tym celu można skontaktować się z jednym Centrów Integracji, które siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776) , Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Pana na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

Sprawę można omówić z pracownikami miejscowego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas