Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoby z niepełnosprawnościami będą szczepione zgodnie z przynależnością do grupy wiekowej

22.01.2021
Autor: PAP, fot. pixabay.com
jedna dłoń przetrzymuje lek w ampułce, a druga nabiera substancję w strzykawkę

Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie szczepieni będą zgodnie z przynależnością do grupy wiekowej, chyba że mają schorzenia wskazane w rozporządzeniu epidemicznym jako choroby przewlekłe kwalifikujące do szczepień w pierwszej grupie – wynika z zapowiedzi szefa KPRM i pełnomocnika ds. programu szczepień Michała Dworczyka w dn. 21 stycznia w Sejmie. 

- Jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne i ich opiekunów, to będą szczepieni w swoich grupach wiekowych, chyba że taka osoba posiada chorobę, która kwalifikuje do tego, żeby znaleźć się w pierwszym etapie – powiedział Michał Dworczyk w Sejmie, odpowiadając na pytanie posłanki Iwony Hartwich (KO).

Obecne szczepienia

W ramach pierwszej grupy, której szczepienie rozpocznie się 25 stycznia, najpierw zastrzyki trzymają seniorzy powyżej 60 lat (grupa 1A). Po nich zaszczepione mają być osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, m.in. po przeszczepach, dializowane, wentylowane mechanicznie czy z chorobami nowotworowymi (grupa 1B). Następnie nauczyciele i służby mundurowe (grupa 1C).

Lista chorób przewlekłych kwalifikujących do szczepień w grupie pierwszej ma znaleźć się w znowelizowanym rozporządzeniu Rady Ministrów z 14 stycznia 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Określa ono kolejność szczepień poszczególnych grup wiekowych i zawodowych. Minister zdrowia zapewnił, że będzie ono gotowe najpóźniej w przyszłym tygodniu.

- Mamy enumeratywnie wymieniane choroby przewlekłe, które kwalifikują do etapu pierwszego i w Narodowym Programie Szczepień jest też druga kategoria chorób, które pozwalają na tej podstawie udać się do swojego lekarza prowadzącego i uzyskać skierowanie, które powoduje, że jeżeli - mimo tego że należymy załóżmy do grupy trzeciej albo drugiej - to możemy pójść w grupie pierwszej po zaszczepieniu seniorów, to jest warunek i zgłosić się na szczepienie – powiedział.

Szczepienia grupy zero

Minister wyliczył też, że w grupie zero, której szczepienie rozpoczęło się 27 grudnia jest blisko 1,3 mln osób. Do tej pory zarejestrowało się z tej grupy około 1 mln 50 tys. osób, a zaszczepiono ponad 560 tys. osób.

- Cały etap zero nie został zaszczepiony. Byłby zaszczepiony do końca przyszłego tygodnia, gdyby nie to, że grupa Pfizer postanowiła ograniczyć i opóźnić zamówienia. Przez to musieliśmy spowolnić szczepienie grupy zero – przypomniał.

Zadeklarował, że jeżeli dostępność szczepionek pozwoli, to w lutym osoby z grupy zero powinny być zaszczepione.

Do Polski w poniedziałek, 18 stycznia, zamiast planowanej dostawy 360 tys. dawek od Pfizera trafiło 176 tysięcy. To efekt planu zwiększenia mocy produkcyjnych przez koncerny Pfizer i BioNTech, wskutek którego tymczasowo zmniejszono dostawy. Powrót do harmonogramu ma nastąpić 25 stycznia, a dostawy od połowy lutego mają zostać zwiększone.

Komentarz

  • ON
    Asia
    22.01.2021, 17:45
    Czyli osoby z chorobami współistnieniejącymi innymi niż te kilka wymienionych nie będą w 2 grupie? Gratuluję pomysłu

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas