Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szkolenia dla osób pracujących przy wspieraniu osób niepełnosprawnych

06.01.2006

Trwa nabór na e-learningowe szkolenia w ramach pilotażowego projektu „Supported Employment” finansowanego z europejskiego programu Leonardo da Vinci skierowanego do osób pracujących przy wspieraniu niepełnosprawnych

Celem projektu jest aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych oraz budowanie świadomości wśród pracodawców o ich możliwościach zawodowych. Projekt zakłada przeszkolenie 30 osób pracujących z niepełnosprawnymi z każdego z krajów uczestniczących w projekcie (łącznie 150 osób). Kursy mają na celu m.in. przekazanie uczestnikom efektywnych metod kształcenia i wspierania osób upośledzonych fizycznie lub umysłowo.

Głównym założeniem szkoleń jest uświadomienie uczestnikom, że wsparcie osób niepełnosprawnych powinno obejmować nie tylko pomoc psychologów oraz naukę wykonywania zawodu, lecz także inne formy aktywizacji zawodowej. Doradcy w ośrodkach wspierających osoby niepełnosprawne powinni zatem koncentrować się na dwóch zadaniach: z jednej strony na wspieraniu osób niepełnosprawnych na rynku pracy oraz motywowaniu ich do aktywnego poszukiwania zatrudnienia, z drugiej – na poszukiwaniu potencjalnych pracodawców.

E-learningowe szkolenia opierają się na metodologii „zatrudnienia wspieranego wśród niepełnosprawnych” (tzw. Supported employment) stosowanej od 15 lat w Wielkiej Brytanii. Osoby, które przejdą wszystkie etapy kursu otrzymają świadectwa certyfikowane przez Komisję Egzaminacyjną z Oxford, Cambridge i RSA. Ponadto podjęta zostanie próba stworzenia w Polsce akredytacji dla umiejętności zdobywanych przez osoby niepełnosprawne na różnych kursach. Takie świadectwo będzie mogło stanowić rodzaj referencji, które dla potencjalnego pracodawcy mogą mieć bardzo istotne znaczenie przy zatrudnieniu. Długofalowym efektem projektu jest stworzenie Europejskiego Dyplomu/Certyfikatu dostępnego w całej Unii Europejskiej. Świadectwo będzie oficjalnym dokumentem świadczącym o profesjonalnych kwalifikacjach tych, którzy wspierają osoby z ograniczonymi możliwościami dostępu do rynku pracy.

Polskim partnerem w projekcie jest firma Doradztwo Gospodarcze DGA S.A., odpowiedzialna za rekrutację głównych opiekunów merytorycznych witryny szkoleniowej, tzw. „tutorów”, rekrutację kursantów, przetłumaczenie i adaptację materiałów szkoleniowych oraz zaprojektowanie stron internetowych, które będą służyły kursantom jako baza do nauki. Projekt zakłada szkolenia w formie e-learningowej, co oznacza m.in., iż każdemu z 30 uczestników będzie przypisany jego własny trener, który korzystając ze specjalnie zaprojektowanego portalu internetowego - poprzez e-mail, czat lub rozmowę telefoniczną, będzie oceniał pracę uczestnika, służąc radą i doświadczeniem.

Projekt Leonardo trwa dwa lata. Wyniki projektu przedstawione będą na corocznej europejskiej konferencji dotyczącej wsparcia zawodowego dla osób niepełnosprawnych tzw. European Union of Supported Employment Conference oraz na stronie internetowej organizacji EUSE (www.euse.org). Liderem projektu jest angielska firma Norman Mackie&Associates z Manchesteru. Za promocję całego projektu Leonardo w Polsce odpowiedzialna jest Polska Izba Gospodarcza Importerów Eksporterów i Kooperacji z Poznania oraz Doradztwo Gospodarcze DGA S.A.

Obecnie trwa nabór osób, które chciałyby wziąć czynny udział w bezpłatnym szkoleniu e-learningowym. Szkolenia przeznaczone są zarówno dla osób z doświadczeniem w pracy doradczej lub trenerskiej, jak i dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę w tym zakresie, zwłaszcza tych, które zajmują się pomocą niepełnosprawnym na rynku pracy lub aktywizują je zawodowo. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie portalu pod adresem: www.supportedemployment.eu.com

Kontakt do Biura Projektu:
Doradztwo Gospodarcze DGA S.A.
ul. Towarowa 35
61-896 Poznań
tel.: 0*61 64 35 235
e-mail: michal.brywczynski@dga.pl

Autor: Michał Brywczyński, Doradztwo Gospodarcze DGA S.A.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często wyjeżdżasz na urlop?

Biuletyn