Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Edukacja przez Internet – projekt dla nauczycieli, rodziców i dzieci niepełnosprawnych intelektualnie

25.01.2006

Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi zaprasza nauczycieli, rodziców i dzieci niepełnosprawne intelektualnie na nowopowstałą polską stronę internetową programu wai-not: www.wai-not.be . Strona ta jest produktem międzynarodowego projektu zatytułowanego „WAI-NOT ICT adjusted to children and youngsters with a mental disability” realizowanego przez Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi w ramach programu Socrates.

Gra w ryby

Celem projektu jest stymulowanie rozwoju młodzieży oraz propagowanie wykorzystywania komputera oraz Internetu przez dzieci i młodzież z upośledzeniem umysłowym. We współpracy z europejskimi partnerami opracowano specjalny program komputerowy, dzięki któremu osoby niepełnosprawne mogą poznać różne możliwości wykorzystania komputera i Internetu. Narzędzie adresowane jest do dzieci i młodzieży o różnym stopniu niepełnosprawności (strona podzielona jest na trzy poziomy - w zależności od stopnia upośledzenia strony internetowe wykorzystują tekst pisany, mówiony oraz piktogramy).

Elementy portalu edukacyjnego to: plac zabaw, e-mail, strony lokalne, księga gości, strony dla nauczycieli. Główna część - plac zabaw zawiera pięć elementów, do których każdy ma dostęp:

  • Wiadomości: artykuły z prasy, które można wysłuchać lub odczytać, filmy (w budowie)
  • Czas wolny: muzyka, przepisy, robótki ręczne oraz sport.
  • Gry: puzzle, kolorowanki, gry komputerowe itp.
  • Żyć razem: dom, pieniądze, seksualność, zasady życia
  • Tematy: piosenki, gry edukacyjne, opowiadania i obrazki do kolorowania.

Wyjątkowym narzędziem jest także specjalnie skonstruowany program poczty internetowej dostosowanej do osób niepełnosprawnych intelektualnie. Umożliwia on wysyłanie wiadomości do zarejestrowanych użytkowników, wykorzystując obrazki, zdjęcia, piktogramy.

Nauczyciele oraz opiekunowie mają do dyspozycji stronę organizacyjną www.wai-not.org, na której znajdują się wszystkie informacje o projekcie oraz o wykorzystaniu najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji osób upośledzonych umysłowo.

SZKOLENIA
Osoby, które chciałyby rozpocząć pracę z WAI-NOT w swojej szkole lub instytucji, prowadząc ćwiczenia z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie mogą wykorzystać: poradnik WAI-NOT, stronę internetową WAI-NOT z zasobami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży, bezpłatne szkolenia korzystania z WAI-NOT, sesje informacyjne dla trenerów, nauczycieli, opiekunów.

Pierwsze edycje szkoleń:
Dla nauczycieli: 16-17, 24, 31 marca 2006, 8 kwietnia 2006
Dla rodziców: 29 kwiecień 2006

Dla uczestników szkoleń organizatorzy przewidują m.in. bezpłatne materiały szkoleniowe, konsultacje, certyfikaty uczestnictwa.

Dodatkowe informacje i zapisy na szkolenia:
Dorota Wodnicka, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Pomorska 83/85, tel. 042 6315031, lub dwodnicka@wshe.lodz.pl

Program jest przeznaczony do powszechnego, bezpłatnego wykorzystania w domach, szkołach, hospicjach, organizacjach pozarządowych.

Autor: Dorota Wodnicka
Źródło: Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas