Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pomorze za dostępnością i niezależnym życiem. Powstał „Standard Minimum na rzecz Osób z Niepełnosprawnością”

25.01.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. pexels.com
Źródło: zdrowie.trojmiasto.pl
dziewczyna siedzi po turecku i pisze coś ręką w protezie w zeszycie

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot jako pierwszy wprowadza samorządowy „Standard Minimum na rzecz Osób z Niepełnosprawnością”. To pierwszy taki standard w historii, który obejmuje dziedziny życia takie jak: edukacja, dostępność i niezależne życie.

Standard stworzony przez pomorskich samorządowców ma służyć poprawie sytuacji osób z niepełnosprawnością i ich rodzin w takich obszarach jak edukacja, ochrona zdrowia i rehabilitacja, niezależne życie, a także dostępność i mobilność. Wszystko w duchu Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.

Opieka wytchnieniowa i mieszkalnictwo

Według zapewnień „Standard Minimum” będzie realizowany m.in. poprzez organizowanie w poszczególnych samorządach opieki wytchnieniowej, finansowanej z budżetu centralnego. Samorządowcy zapewniają, że będą realizować wszelkie rządowe programy dotyczące kameralnych form mieszkalnictwa dla osób z niepełnosprawnością. Ponadto dokonają inwentaryzacji własnych zasobów komunalnych pod kątem tworzenia mieszkań dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Jest to realizacja zapisów standardów dotyczących niezależnego życia.

Akcja aktywizacja

Ponadto pomorscy samorządowcy zapowiedzieli prace nad zmianą działania urzędów pracy i promowanie rozwiązań takich jak praca zdalna czy part time job (dzielenie etatu między kilka osób), które ułatwią łączenie pracy zawodowej z opieką nad osobami zależnymi. Zaawansowane prace będą też podjęte w kwestii aktywizacji zawodowej samych osób z niepełnosprawnościami, poprzez, na przykład, monitorowanie sytuacji absolwentów.  

Wspólne działania samorządów

W pierwszym etapie samorządy planują postawić na edukację – według ambitnych założeń wszyscy pracownicy sfery publicznej – kierowcy autobusów, nauczyciele, lekarze, urzędnicy itp. mają zapoznać się z tematyką niepełnosprawności. Ma też powstać metropolitalny podręcznik savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością. Ponadto samorządy zrzeszone w Obszarze Metropolitalnym zobowiązały się do podpisania porozumień w sprawie transportu osób z niepełnosprawnościami, a także tworzenia na swoim terenie szkół specjalnych.

W proces tworzenia „Standardu Minimum” zaangażowała się także Integracja. W pracach nad nim brała udział Anna Dobkowska, szefowa Centrum Integracja w Gdyni.

„Standard Minimum na rzecz Osób z Niepełnosprawnością” przyjęło 59 miast, gmin i powiatów stowarzyszonych w Obszarze Metropolitalnym.

Więcej informacji można znaleźć w prezentacji przygotowanej przez trójmiejskie samorządy (PDF, 1,98 MB).

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Widzisz i nie grzmisz, wypadałoby powiedziec.
    Keraj
    26.01.2021, 14:21
    Ile jeszcze powstanie dokumentow, opracowań, planow itd itd. Czy jest ktos kto to kolejne opracowaie przeczyta? zastanowi się, a moze wprowadzi w zycie? Co z tej pisaniny wynika? Ano jeden wielki belkot. Pomijam juz fakt - że coraz wiecej osób pelnosprawnych zyje z niepelnosprawnych. Mamy w kazdym wiekszym miescie MOPSy, MOPRy, PCPSy, PFRON,pełnomocnikow różnej masci, od miejskich po rzadowego d/s osob niepelnosprawnych, stowarzyszenia, fundacje, organizacje. I co? Czy mozemy mówić na przestrzeni powiedzmy 10,20 lat o poprawie losu środowiska ON? Proszę o przyklady. Ile te wszystkie instytucje przejadly publicznych pieniedzy? Efektow pozytywnych nie widac. A moze tak w Gdańsku centrum pomocy dla ON czyli biuro jednych drzwi? Czy juz wrzucono ten spis życzeń na półkę? Czy autorzy juz zaistnieli poprzez rozglos w przestrzeni publiczej? Tyle jak sądzę z tego opracowania pozostanie. P. S mamy w Gdańsku powołaną przez prezydent spoleczna radę d/s ON, mamy od roku czyli w okresie pandemi. Czy ktoś wie czym sie ten twór zajmuje, ile bylo spotkan przez rok, czego rada dokonała? Kim sa czlonkowie? To chyba takie kolejne towarzystwo wzajemnej adoracji majace na celu pomoc ON. A moze ktoś wie czym zajmuje sie pelnomocnik prezydent d/s ON niepelnosprawnych pani Ewa Kamińska? Efektow pracy nie widać.......
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas