Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Finanse bez barier – zrozum, skorzystaj, zaoszczędź!

21.12.2012
Źródło: inf. własna

Właśnie ruszył projekt „Finanse bez barier”, prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wraz z Fundacją Narodowego Banku Polskiego, mający na celu przełamywanie barier finansowych wśród osób z niepełnosprawnością.

„Finanse bez barier” to nie tylko internetowa platforma wiedzy, ale także szkolenia e-learningowe z edukacji finansowej, gra strategiczna, drukowany poradnik z zakresu przyjaznej edukacji ekonomicznej dla osób z niepełnosprawnością, szkolenia stacjonarne z zakresu edukacji finansowej w pięciu miastach, w których prowadzone są Centra Integracja, oraz kampania promująca aktywność finansową osób z niepełnosprawnością w stacjach radiowych i Internecie.

W Polsce co czwarta osoba nie ma własnego konta bankowego ani wiedzy, jak zarządzać finansami. Dużą część tej grupy to osoby z niepełnosprawnością, będące wykluczone finansowo. Powodami takiego wykluczenia są najczęściej niskie dochody, niepełnosprawność, bezrobocie czy brak zaufania do instytucji finansowych.

Dzięki "Finansom bez barier" osoby zagrożone tym rodzajem wykluczenia dowiedzą się, że umiejętne korzystanie z produktów i usług finansowych - nawet przy niewielkich dochodach - może przynieść korzyści.

Najważniejszą częścią projektu jest internetowa platforma informacyjna www.finansebezbarier.pl będąca „ABC finansów dla każdego”. Wszystkie informacje na temat dostępności usług finansowych, korzyści z nich płynących oraz bezpieczeństwa w korzystaniu z nich przedstawione będą w sposób zrozumiały i prosty. Także wypowiedzi ekspertów i przedstawicieli instytucji finansowych przełożone zostaną na słownictwo łatwe do zrozumienia dla każdego odbiorcy. Wszystkie te działania podejmowane są po to, by jak najlepiej przybliżyć świat finansów osobom z niepełnosprawnością. Największą zaletą przedsięwzięcia jest fakt, że platforma pozostanie do dyspozycji internautów nawet po zakończeniu projektu.

Projekt „Finanse bez barier” uwzględni również dwa rodzaje szkoleń: internetowe, podnoszące wiedzę o finansach (dwumiesięczne szkolenie, dwa razy w roku), oraz edukacyjne stacjonarne szkolenia w pięciu miastach Polski, w których Integracja posiada swoje centra (Warszawa, Gdynia, Kraków, Katowice i Zielona Góra). Przewidziano także grę internetową o finansach, uczącą zarządzania budżetem i pokazującą konsekwencje podejmowania decyzji finansowych.

Od połowy grudnia trwa także kampania edukacyjna zachęcająca osoby z niepełnosprawnością do większej aktywności w obszarze finansów.

Więcej szczegółów na www.finansebezbarier.pl.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • już i banki
  rencistka
  07.01.2013, 12:53
  dorwały się do niepełnosprawnych. "Wykluczeni" z uwagi na niskie dochody, bo niepełnosprawni, więc a można zarobić ładne pieniążki wykorzystując fundusze unijne. I wcale nie zdziwiłabym się, gdybym zobaczyła wynagrodzenie rzędu 500,00 PLN za dzień szkolenia dla instruktora czy wykładowcy. Wer wcześniejszym komentarzu przeczytałam ile to można zaoszczędzić robiąc opłaty w banku. Ale Pani ta nie napisała ile kosztuje obsługa konta, ile kosztuje przelew, ile kosztuje karta do bankomatu - wierzcie mi, że w tym kraju NIKT NIEPEŁNOSPRAWNEMU TEŻ NIE DAJE NIC ZA DARMO a wielu chce wykorzystać jakąkolwiek okazję, która daje nawet minimalną szansę zarobienia na niepełnosprawnych. Czemu banki (w trosce o niepełnosprawnych) nie wystąpią z programem o preferencyjne warunki kredytów dla tej grupy społecznej? Przecież różnicę mogłyby pokryć fundusze unijne. Czemu banki nie wystąpią z propozycją, że kredyty przeznaczone na zakup sprzętu rehabilitacyjnego lub przystosowanie mieszkania do wymogów niepełnosprawności byłyby za symbolicznym tj. minimalnym oprocentowaniem (np. w skali inflacji lub w stosunku do corocznego wzrostu naszych rent). Wkurza mnie, że w tym kraju coraz więcej różnych firm chce rządzić moimi pieniędzmi, chce mi doradzać czy mam kupić żywność, leki itp. czy może ulokować na rachunku, bo dostanę ileś tam (oczywiście bank mi to wyliczy) pieniążków od tej lokaty. Tylko, gdy pytam ile wynoszą inne koszty obsługi, wtedy ustaki bankowych doradców - komiwojażerów dziwnie milkną. Ale widać, że w tym zakresie już Ich wyszkolono i pewnie też za finanse unijne
  odpowiedz na komentarz
 • integracja przez internet
  heniek
  03.01.2013, 21:43
  Internet daje szansę do odnajdowania się ludzi mających podobne problemy, szukanie naszego miejsca w spoleczenstwie to nasza szansa na godne życie. Wiedza, znajomość prawa, odnajdowanie ludzi dobrej woli mogacych pomoc znalesc nasze miejscu między ludzkimi. Tylka nasza determinacja,nasza wiedza, wspolpraca z innymi da nam szansę na przyszlosc.To nasza walka o nasze życie daje nam szansę.
  odpowiedz na komentarz
 • zarabianie na niepelnosprawnych
  niepelnosprawny
  02.01.2013, 18:04
  Wierze ze na szkoleniach niepelnosprawnych, doradzanie dają pieniądze.pomagajacym niepelnosprawnym.Walczmy o to by dzialalnosc gospodarcz byla zwolniona z podatku.Kredyty na dogodnych warunkach to szansa dla nas.A ci co ucza jak oszczendzac mając kilkanaście zlotych dziennie niech się nie osmieszaja.Chcecie pomagać sobie i innym proszę o profesjonalizm a świadczeń kiekskich zostawicie Ferdkowi
  odpowiedz na komentarz
 • Zarządzanie finansami to sztuka ,ktora powinny posiadać tez osoby o niskich dochodach
  Mamcia
  31.12.2012, 11:15
  Nie kwestionuje ze dochód rzędu 500 zł rocznie nie jest szczytem marzeń - ale mając taki dochód i korzystając z konta bankowego można zaoszczędzić na kosztach opłat , transportu itp.Wiele osób niepełnosprawnych z którymi pracuje nie potrafi zarządzać swoimi finansami : zamiast zrobić opłaty za światło ,gaz ,czynsz,internet przez internet z konta bankowego gdzie nie płaca nic za przelewy idą do okienek i tam płaca od 2 do 6 zł za opłacenie jednego rachunku, zamiast z konta wypłacić 5 x po 20 zł żeby nie płacić opłaty za kartę bankomatowa wypłacają jednorazowo 100 zł czy największa głupota zamiast wypłacać ze swojego bankomatu pieniądze to wypłacają z cudzych opłacając prowizje dodatkowo od 5 do 15 zł ... tylko po co ? Na tym właśnie polega m . in. wiedza o finansach i korzystaniu z usług bankowych ..Ale popieram dla niepełnosprawnych ulga na internet musi pozostać bo znowu rozpocznie się kolejne wykluczenie niepełnosprawnych
  odpowiedz na komentarz
 • chcę zatrudniać osoby niepełnosprawne i z chęcią pokażę im tę platformę
  nie narzekający - szukający możliwości
  29.12.2012, 12:46
  sam jestem niepełnosprawny i na dochody nie będę narzekał, raczej z zarządzaniem finansami też nie mam problemu. Zapewniam, że osoby niepełnosprawne, które zatrudnię wkrótce będą miały z czego oszczędzić
  odpowiedz na komentarz
 • finanse
  Mic
  28.12.2012, 16:53
  Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Prawdopodobnie to jest program na który dostali pieniądze z UE. Śmiechu warte
  odpowiedz na komentarz
 • finanse
  kaśka
  28.12.2012, 12:20
  Mam 500zł renty i gdy je dostaje to mam wielki ból głowy gdzie je ulokować czy na zakup luksusowej willi a może na trzeci filar emerytalny,może wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne noż kasy tyle że można oszaleć.
  odpowiedz na komentarz
 • O czym Wy mówicie?
  Ewa
  28.12.2012, 09:53
  Gdzie ta praca dla niepełnosprawnych? Za granicą?
  odpowiedz na komentarz
 • Finanse bez barier
  Edvige
  28.12.2012, 09:37
  Wszystko się zgadza poza jednym wyjątkiem,żeby założyć konto i móc je obsługiwać przez internet to trzeba mieć do niego dostęp,ale nasi wspanali posłowie postanowili skasować ulgę,tylko dlatego że MF potrzebuje środków w tym na Fundusz Kościelny.Zapomnieli tylko o bardzo niskich dochodach ogromnej rzeszy osób niepełnosprawnych,ale co ich to obchodzi, ważne iż dla nich są pieniądze na wysokie pensje i zasiadanie na intratnych stanowiskach
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas