Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka nad dzieckiem, które kończy 18 lat

15.11.2021
Autor: A.

Mój syn choruje na mózgowe porażenie dziecięce, jest też upośledzony w stopniu umiarkowanym. Jest zupełnie niesamodzielny fizycznie, moim zdaniem, też umysłowo, nie jest w stanie podejmować żadnych znaczących decyzji samodzielnie. Jak pisałam w tytule, niedługo syn kończy 18 lat i kończy mu się orzeczenie o niepełnosprawności i inne świadczenia. Stąd moje pytanie, czy skoro syn jest niepiśmienny, nie potrafi czytać ani podpisać się, czy ja jako matka mogę w jego imieniu składać wnioski tj. o dowód osobisty, czy też o orzeczenie stopnia niepełnosprawności - to kończy mu się z dniem urodzin - i rentę. Czy żeby móc załatwiać te wszystkie sprawy, muszę sądownie go ubezwłasnowolnić, czy wystarczy jego obecność przy składaniu dokumentów, nawet jeśli za bardzo nie będzie wiedział, w jakim celu się to robi. 

Szanowna Pani,

Problem, który Pani opisała jest aktualnym problemem dotykającym rodziców dorosłych dzieci niepełnosprawnych. W momencie gdy osoba staje się pełnoletnia rodzic może załatwiać jej sprawy wtedy gdy ma w tym zakresie np. pełnomocnictwo (gdy osoba nie jest ubezwłasnowolniona). Rozwiązaniem jest też obecność tej osoby przy czynnościach (np. przy składaniu dokumentów o dowód osobisty). Problemem pozostaje jednak podpisanie się przez syna na dokumentach.

Jeżeli będzie chciała Pani porozmawiać o tej sprawie, może Pani skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Pani od razu udzielona porada).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas