Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Turyn 2006 – podstawowe informacje

03.03.2006

Do Turynu na IX zimową Paraolimpiadę zjedzie ponad 600 zawodników z 40 krajów. Będą oni przez 10 dni rywalizować w pięciu konkurencjach: narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym, biatlonie, hokeju i curlingu na wózkach.

Aster - oficjalna maskotka igrzysk

W narciarstwie zjazdowym i biegowym zawodnicy występują w trzech grupach, w zależności do rodzaju niepełnosprawności: grupa osób niewidomych i niedowidzących, zawodnicy z niepełnosprawnością ruchową startujący na stojąco oraz zawodnicy niepełnosprawni ruchowo startujący w pozycji siedzącej (na specjalnym sprzęcie typu: sledge w narciarstwie biegowym czy mono-ski w narciarstwie zjazdowym).

Na zawodników czeka 58 kompletów medali:

  • Hokej – 1 
  • Curling na wózkach– 1 
  • Narciarstwo zjazdowe - 24 
  • Narciarstwo biegowe - 20, 
  • Biathlon - 12

W polskiej kadrze paraolimpijskiej znalazło się 11 zawodników, którzy wystartują w biatlonie, narciarstwie biegowym oraz zjazdowym.

Zawodnicy zamieszkają w wiosce olimpijskiej w Sestriere.

W obsłudze paraolimpiady pomaga ok. 6 tys. wolontariuszy. Jak oczekują organizatorzy, ok. 250 tys. widzów będzie dopingować zawodników w Turynie, a 350 mln zasiądzie przed telewizorami.

Maskotką paraolimpiady w Turynie jest Aster. Została stworzona przez Pedro Albuquerque, który zaprojektował także oficjalne maskotki olimpijskie Neve i Gliz.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

Oficjalna strona Paraolimpiady Turyn 2006
 
opracowanie: redakcja

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas