Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Paszport POLITYKI dla artystów z niepełnosprawnością z Teatru 21

27.01.2021
Autor: inf. prasowa
Justyna Sobczyk i Daniel Krajewski trzymają w górze nagrodę uśmiechnięci

Paszportem POLITYKI w kategorii „Teatr” nagrodzony został Teatr 21, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Paszporty POLITYKI to jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce. Po raz pierwszy w 28-letniej historii nagrody uhonorowani nią zostali artyści z niepełnosprawnościami intelektualnymi. 

„Za przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste i dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym" – podkreśliło w uzasadnieniu jury Paszportów POLITYKI, reprezentowane na gali przez Anetę Kyzioł. 

W imieniu Teatru 21 nagrodzę odebrała Justyna Sobczyk – założycielka teatru i reżyserka oraz Daniel Krajewski – wieloletni aktor Teatru 21, odtwórca ról w jego licznych spektaklach.

Historyczna chwila

- To jest historyczny moment. Dzisiaj po raz pierwszy artyści z niepełnosprawnościami otrzymują tak prestiżowe wyróżnienie. To ważny moment nie tylko dla nas, ale dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami w Polsce! Nagrodę przeznaczymy na nasz dom, którego przez 15 lat działalności nie mieliśmy, na remont Centrum Sztuki Włączającej, które Teatr 21 ma nadzieję już wkrótce otworzyć w Warszawie. Będzie to miejsce w całości dedykowane sztuce osób z niepełnosprawnościami. Dziękujemy i bądźcie z zespołem” – powiedziała Justyna Sobczyk w trakcie odbierania nagrody.

- Chciałbym podziękować za to, że możemy dalej wykonywać kolejne wyjazdy po całej Polsce i po wszelkim świecie. Naprawdę co my robimy w teatrze. Gdyby nie Justyna nie byłoby tego teatru, widać że włożyła wiele pracy nad całym teatrem. Szacun! – dodał Daniel Krajewski.

Daniel Krajewski pozuje do zdjęcia trzymając gazetę polityka

Inne wyróżnienia

W kategorii „Teatr” obok Teatru 21 nominowani byli: tandem reżysersko-dramaturgiczny – Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima, a także aktor Maciej Pesta (odtwórca jednej z ról w „Rewolucji, której nie było” Teatru 21). Oprócz Teatru 21 tegoroczne Paszporty Polityki otrzymali: Piotr Domalewski (w kategorii „Film”), Mira Marcinów (w kategorii „Literatura”), Małgorzata Mirga-Tas (w kategorii „Sztuki wizualne”), Ania Karpowicz (w kategorii „Muzyka poważna”), Siksa (w kategorii „Muzyka popularna”), Different Tales (w kategorii „Kultura cyfrowa”). Nagrodę Kreatora Kultury dostali Bożena i Lech Janerkowie, a nagrodę specjalną w kategorii „Kultura zdalna” otrzymał Artur Liebhart (dyrektor Millenium Docs Against Gravity). 

Teatr 21 to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. 

Centrum Sztuki Włączającej

Od 2020 r. Teatr 21 prowadzi Centrum Sztuki Włączającej – społeczną instytucję kultury współfinansowaną przez m.st. Warszawę, poświęconą twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca. Wsparcie finansowe dla tej idei można przekazać za pośrednictwem strony zrzutka.pl/teatr21

Tegoroczna gala Paszportów Polityki była wyjątkowa. Ze względu na panujące obostrzenia pandemiczne liczba gości została okrojona do niezbędnego minimum. Paszporty POLITYKI to nagroda przyznawana przez tygodnik POLITYKA od 1993 r. Wymyślił ją wieloletni szef działu kultury Zdzisław Pietrasik. Od 28 lat wręczana jest każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 r., kultura cyfrowa. 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas